Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

"Slibovači pod vlivem Bruselu." Opozice nenechala na Babišově vládě nit suchou

Vít Rakušan
Vít Rakušan
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Vládní koalice podle opozičních stran v letošním roce nepředložila žádný komplexní zákon, který by skutečně řešil zásadní problémy společnosti, nevyužívá potenciál celosvětového hospodařského růstu a postrádá dlouhodobou koncepci. Lídři opozičních stran, oslovení v anketě ČTK, také kritizují, že kabinet pouze populisticky slibuje, ale pak zvyšuje daně a není schopen sestavit alespoň vyrovnaný státní rozpočet.

Předsedovi ODS Petru Fialovi vadí, že kabinet nevyužívá potenciál, který nabízí celosvětový hospodářský růst. "Česká ekonomika roste nejpomaleji ze zemí V4, v rychlosti stavebního řízení je ČR 157. zemí na světě. Vláda neustále deklaruje, jak pomáhá českým důchodcům, ale opak je pravdou - dochází k dalšímu rozevírání nůžek mezi průměrnou mzdou a průměrnou penzí," uvedl. Kritizuje i zvyšování daní, bobtnající byrokracii a schválený rozpočet na rok 2020 s deficitem 40 miliard korun.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš postrádá komplexní novely či nové zákony, které by řešily skutečné zásadní problémy Česka. "Je přitom celá řada oblastí, které naše obyvatele trápí, a kde nemůžeme přešlapovat na místě a nekonat," uvedl. Chybí mu zákon o dostupném bydlení, urychlení stavebního řízení či řešení exekucí. "Namísto toho vláda zaklekla na podnikatele a jejím největším dílem je EET, kde Sněmovnou protlačila zavedení třetí a čtvrté vlny a navíc zvedla daně v daňovém balíčku," kritizuje.

Česku pod současnou vládou podle Bartoše chybí vize. "Namísto toho se setkáváme s řešeními, které jsou výplodem politického marketingu a nepřináší systémová řešení," uvedl. Upozorňuje také na vládní "nešvar", kdy kabinet zamítá dobře mířené návrhy opozice a pak je ve velmi podobné formě sám předkládá. "To jsme viděli u státních maturit z matematiky, mobilních operátorů či kumulace odměn politiků, kdy byly pirátské návrhy vládou zatrženy a následně zrecyklovány," dodal.

Na stejnou věc upozorňuje i místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek, podle kterého byli Češi letos svědky úpadku politické kultury vládnoucí koalice a chaotické a nesystematické činnosti vlády ve Sněmovně. "Vláda často blokuje projednávání mnoha kvalitních poslaneckých návrhů zákonů, které na projednávání v legislativním procesu čekají i více než jeden a půl roku. O to větším paradoxem je, že další poslanecké návrhy vláda často rovnou zamítne, aby je vzápětí sama předložila jen s kosmetickými změnami," řekl.

Předseda SPD Tomio Okamura kritizuje, že vláda dělá potřebné sociální kroky na dluh. "Dluhový rozpočet v době ekonomického růstu je zásadní chyba, která ohrožuje budoucí životní úroveň občanů," uvedl. Vládě podle něj chybí i odvaha snížit náklady na státní správu, odmítnout financování "politických neziskovek" či ukončit podporu "nepřizpůsobivých". Za katastrofální označuje SPD zahraniční politiku vlády. "Je plně pod vlivem Bruselu a Berlína," uvedl Okamura.

Z pohledu KDU-ČSL není vláda přívětivá vůči rodinám, míní předseda lidovců Marek Výborný. "Vadí mi obecně, že vláda odmítá komunikovat s opozicí. Pokud přicházíme s věcnými náměty, které mohou pomoci občanům této země a rodičům, nevím, proč bychom o nich alespoň neměli vést diskusi," uvedl. Řada slibů vlády zůstává jen na papíře, řekl s odkazem na nedávno zveřejněný Národní investiční plán. "Je to vláda slibovačů, míří ad hoc na hlasy voličů, někdy velmi populisticky, neřeší žádnou dlouhodobou vizi pro vzdělání či důchodový systém," dodal.

Podle Starostů a nezávislých uplynulý rok přinesl mnoho krásných slibů z úst vlády. "Ale už je za nimi mnohem méně práce. Vláda odmítla pomoci regionům, odmítla návrhy na rozvoj venkova, a naopak optimalizací státní správy a dalšími návrhy centralizuje svou moc," kritizuje předseda STAN Vít Rakušan. Postrádá návrhy strukturálních změn důchodového systému, investiční plán pak považuje za katastrofu.

Témata:  vláda ČR Petr Fiala Ivan Bartoš Tomio Okamura Vít Rakušan

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.