Sociální služby začnou od pondělka postupně obnovovat provoz, a to nejdřív jen na dálku po internetu či telefonu. Postupně pak začnou fungovat i v terénu či ambulantně v květnu. Jako poslední by se mohly 8. června otevřít denní stacionáře a terapeutické dílny pro všechny klienty kromě seniorů. Návštěvy v domovech seniorů by pak mohly být znovu povoleny od 8. června.
V Česku je od 12. března kvůli koronavirové nákaze nouzový stav. V seniorských domovech a dalších zařízeních platí od 10. března zákaz návštěv. Od 16. března přestaly fungovat stacionáře a podobná zařízení. Od 19. března klienti domovů pro seniory či pro pacienty s demencí nemohou opouštět areály. V některých zařízeních personál zůstává s obyvateli po celou dobu, domů po práci nechodí.
"Schválili jsme plán k rozvolňování sociálních služeb. Konzultovali jsme ho s epidemiology, byl schválen ministerstvem zdravotnictví," řekla na tiskové konferenci po jednání vlády ministryně práce Jana Maláčová. Plán počítá se čtyřmi termíny obnovení provozu vybraných služeb vždy po dvou týdnech. Ministryně dodala, že se může pak změnit podle vývoje situace.
Příští týden začínáme s postupným uvolňováním sociálních služeb. Náš plán je prodiskutovaný s klíčovými aktéry a schválený vládou. #spolutozvladneme pic.twitter.com/ePFd8355SZ
— Jana Maláčová (@JMalacova) April 24, 2020
Podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) by uvolňování péče o potřebné mohlo postupovat rychleji. APSS poukazuje na to, že pečujícím rodinám by bylo potřeba ulevit a bez profesionální péče, pravidelného programu a v izolaci se zhoršuje také stav mnoha klientů. Asociace Dítě a rodina a vládní výbor pro práva dítěte žádají o okamžitou obnovu aktivizačních služeb pro ohrožené děti a rodiny při dodržování přísných pravidel. Podpořila je zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO).
Podle plánu by se od 27. dubna obnovily aktivizační služby pro děti a rodiny, a to po telefonu či internetu. O dva týdny později od 11. května by pracovníci mohli začít docházet do domácností. Pro seniory a postižené by v tomto termínu začala fungovat aktivizační pomoc na dálku, tedy on-line či telefonicky. Klienti domovů by mohli začít chodit mimo areály. Netýká se to ale seniorů.
Od 25. května by se otevřely v omezeném režimu týdenní stacionáře a denní stacionáře pro děti. Denní stacionáře pro dospělé a terapeutické dílny by se vrátily do provozu od 8. června, ale ne pro seniory. Fungovat omezeně by začaly také aktivizační služby pro handicapované. V pobytových zařízeních by se mohly od 8. června povolit návštěvy při dodržování preventivních opatření.
Podle asociací i vládního výboru aktivizační pomoc pro děti a rodiny na dálku nestačí a je nutná přímo v domácnostech, a to za dodržení pravidel. Experti poukazují na to, že se v nouzovém stavu zhoršuje situace a vztahy v ohrožených rodinách kvůli izolaci, výpadku příjmu či potížím se vzděláváním a přibývá i domácího násilí.
Národní památkový ústav (NPÚ) po čtvrtečním rozhodnutí vlády uspíšit uvolňování opatření proti koronaviru znovu posouvá zahájení své hlavní turistické sezony. Stovka státních hradů, zámků a dalších objektů se otevře 25. května, do zahrad a parků budou moci lidé jit už 11. května. ČTK to dnes řekla mluvčí NPÚ Jana Hartmanová.
Prohlídky objektů se budou konat za dodržení přísných hygienických pravidel. Podle původního plánu vlády z minulého týdne se měly hrady a zámky otevřít 8. června.
Státní památky byly uzavřeny od 10. března, hlavní sezona měla začít 1. dubna. NPÚ odhadl ztrátu způsobenou opatřeními proti šíření koronaviru do konce května na 150 milionů korun. NPÚ má přibližně miliardovou roční státní dotaci, z velké části je ale díky vysoké návštěvnosti a oblibě pronajímání historických objektů soběstačný. Loni byly výnosy NPÚ 620 milionů korun.
Prohlídky památkových objektů budou po otevření možné jen s podmínkou dodržení přísných hygienických pravidel, jako je nošení roušek a dostatečné odstupy. V každém objektu bude stojan s dezinfekcí. Počet návštěvníků v jednotlivých skupinách budou památkáři regulovat podle velikosti objektu.
NPÚ po uzavření objektů v březnu uvedl, že peníze za už zakoupené on-line vstupenky se budou vracet. On-line prodej vstupenek je nyní do odvolání pozastaven, provádět nelze ani e-mailové a telefonické rezervace.
Zaměstnanci v památkových objektech se věnují restaurování mobiliáře, připravují prohlídkové trasy nebo provádějí udržovací práce v parcích a zahradách. S ohledem na přijatá opatření se rušily dohody s brigádníky, kteří měli v sezoně pracovat jako průvodci či pokladní.
Témata: vláda, sociální péče, Jana Maláčová, koronavirus (coronavirus) COVID-19, hrady a zámky
Související
8. listopadu 2024 14:23
5. října 2024 7:20
6. září 2024 7:14
2. září 2024 22:56