Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stržení Koněva, pak pomník vlasovcům. Ruská ambasáda je vzteky bez sebe

Rusko
Rusko
Foto: Pixabay

Odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze 6 a vybudování památníku vojákům Ruské osvobozenecké armády, takzvaným vlasovcům, v pražskýchh Řeporyjích jsou ústupkem těm, kdo se snaží o revizi výsledků druhé světové války.

"Budování jakýchkoliv pomníků je samozřejmě vnitřní záležitostí státu, jehož občané si vybírají své hrdiny sami. O tom, na čí straně jsou sympatie některých politických sil v současné České republice, názorně svědčí odstranění pomníku osvoboditele Prahy a jejího čestného občana maršála I. S. Koněva a instalace pamětní desky kompliců válečných zločinců (jednotky vlasovců byly součástí SS) v předvečer 75. výročí osvobození Československa od nacismu. Je to jasný ústupek těm, kdo se snaží o revizi výsledků druhé světové války a ignoruje Chartu OSN a jiné mezinárodně právní a morální imperativy," uvedla ambasáda.

VERITAS OMNIA VINCIT pic.twitter.com/SLhJniopq1

— Pavel Novotný (@PavelNovotnak) April 30, 2020

Pamětní desku připomínající podíl vlasovců na osvobození Prahy nechalo minulý týden v Řeporyjích instalovat vedení této městské části v čele se starostou Pavlem Novotným (ODS). Na pamětní desce je vyryt citát z knihy Souostroví gulag Alexandra Solženicyna "Zdali všichni Češi pak pochopili, kteří Rusové zachránili jejich město?" Další krátký text pak připomíná Pražské povstání a 300 vlasovců, kteří při něm padli.

Takzvaní vlasovci byli občané Sovětského svazu, kteří se v německém zajetí nechali naverbovat do Ruské osvobozenecké armády. S Němci pak od začátku roku 1945 bojovali proti Sovětům. Velitel jedné z divizí vlasovců Sergej Buňačenko vydal 6. května 1945 v Řeporyjích rozkaz, po kterém vlasovci přišli na pomoc protinacistickému Pražskému povstání. Rusko podíl vlasovců na osvobození české metropole neuznává.

Koněv velel jednotkám Rudé armády, které mimo jiné osvobodily koncentrační tábor v Osvětimi a v závěru války dorazily do Prahy a pomohly ji osvobodit od nacistů. Podílel se ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956. Jeho sochu z roku 1980, která byla častým terčem vandalů, nechalo v dubnu odstranit z náměstí Interbrigády vedení Prahy 6. Městská část vedená starostou Ondřejem Kolářem (TOP 09) chce Koněvovu sochu nahradit památníkem osvobození Prahy. Sochu zapůjčí do připravovaného Muzea paměti 20. století.

Novotný, Kolář a pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) jsou pod policejní ochranou. Týdeník Respekt minulý týden uvedl, že ji dostali v souvislosti s tím, že do Prahy dorazil s diplomatickým pasem pracovník ruských tajných služeb vybavený jedem ricin. Moskva tvrzení o agentovi s jedem označila za novinářskou kachnu.

Témata:  velvyslanectví Ruské federace Pavel Novotný Praha Ivan Stěpanovič Koněv Rusko

Související

Aktuálně se děje

8:29

Jan Kraus slavil. Jiřina Bohdalová mu vysekla poklonu a prozradila, co závidí

Jan Kraus se sice poprvé proslavil jako herec, ale v posledních letech je asi více vnímán jako moderátor. Kolik let to tak vlastně je? Už rovných dvacet. Kraus oslavil tohle kulaté výročí své televizní talk show s plejádou hvězdných hostů, jimž vévodila legendární herečka Jiřina Bohdalová. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.