Soudy zřejmě nebudou muset automaticky přerušovat výkon trestu těhotným ženám nebo matkám dítěte mladšího jednoho roku, které byly odsouzeny za zvlášť závažný zločin. Předpokládá to novela skupiny poslanců z ANO, ČSSD, ODS, Pirátů, SPD, KSČM a TOP 09, kterou dnes zrychleně už v prvním čtení schválila Sněmovna.
Soudy budou moci podle předlohy konkrétní případ posoudit a rozhodnout, zda se žena dostane dočasně na svobodu, nebo ne. Totéž by platilo pro odkládání nástupu do vězení. Novela trestního řádu nyní zamíří k posouzení do Senátu.
U žen odsouzených za přečiny nebo zločiny, které nejsou zvlášť závažné, by podle předlohy nadále platila současná úprava, tedy automatické přerušování nebo odkládání pobytu ve vězení. Zvlášť závažnými zločiny jsou ty úmyslné trestné činy, za něž trestní zákon stanoví trest odnětí svobody s horní hranicí trestní sazby nejméně deset let.
Projednávání obdobné novely jiné skupiny poslanců STAN, Pirátů, SPD, ČSSD, KSČM a TOP 09 Sněmovna přerušila. Podle ní by soudy rozhodovaly o přerušení nebo odkladu výkonu trestu u všech odsouzených žen, které otěhotní, bez ohledu na závažnost trestného činu. Hlavní předkladatel Jan Farský (STAN) neprosadil, aby plénum o této předloze hlasovalo dřív než o "konkurenční" novele.
Farský poukazoval na to, že zatímco úpravu poslanců v čele se STAN vláda podpořila bez připomínek, k druhé novele dala souhlasné stanovisko s doporučením její úpravy. Zákonodárci by podle postoje kabinetu měli vyřešit pobytové postavení dítěte cizince, které se narodí ve věznici nebo v ní s matkou cizinkou pobývá. Ministři také doporučili neumožnit otci účast při porodu ženy, která je stíhaná ve vazbě, pokud si to nebude výslovně přát. Návrh předpokládá, že účast by povoloval státní zástupce nebo soudce.
Předkladatelé reagovali na případ ženy, která byla odsouzena na 30 let za vraždu sběratele. Soud jí musel přerušit výkon trestu, když se zjistilo, že otěhotněla. V té době byla ve vazební věznici v Hradci Králové. V říjnu soud poslal ženu do vazby potom, co ji policie začala stíhat pro podezření z křivého obvinění.
"Cílem návrhu je zabránit situacím, kdy nebezpečné pachatelky závažné trestné činnosti nenastoupí do výkonu trestu odnětí svobody nebo se dostanou v důsledku těhotenství nebo mateřství na svobodu, kde představují tak výrazné bezpečnostní riziko, že je na místě přistoupit k omezení jejich osobní svobody," napsali v důvodové zprávě autoři nynější předlohy vedení Petrem Sadovským (ANO).
Pokud by soud takovou ženu dočasně na svobodu propustil nebo ponechal na svobodě, mohl by zároveň rozhodnout o dohledu nad ní a uložit jí další povinnosti. Přerušení nebo odklad výkonu trestu by soud mohl také zrušit. Pro případy, kdy ženy se svými malými dětmi budou muset být ve vězení, se podle důvodové zprávy předpokládá vybudování přístavby ženské věznice ve Světlé nad Sázavou. Náklady by měly činit 17,5 milionu korun.
Předkladatelé uvádějí, že od roku 2015 do konce předloňského roku soudy odsoudily k nepodmíněnému trestu vězení za zvlášť závažný zločin 430 žen. U 13 z nich musely rozhodnout kvůli těhotenství nebo mateřství o odkladu nástupu do vězení, u šesti ze stejného důvodu o přerušení výkonu trestu.
Témata: věznice, Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, zákony
Související
14. listopadu 2024 10:41
11. listopadu 2024 9:19
9. září 2024 9:03
1. srpna 2024 17:32
30. července 2024 21:49
1. července 2024 8:48