Je správné, když pražské městský soud řekl, že některá opatření sice mohou být zavedena, ale ne jedním ministerstvem bez kontroly Sněmovny. České televizi to řekl ústavní právník Marek Antoš. Vláda podle něj omezila řadu základních práv bez toho, že by postupovala podle krizového zákona. Domnívá se, že by verdikt soudu mohl vést k možnosti zpětně žádat o úhradu škody.
Soud dnes zrušil s účinností od 27. dubna čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb, maloobchod. Podle rozsudku jsou nezákonná, protože je nepřijala vláda podle krizového zákona. Soudní senát vyhověl žalobě experta na zdravotnické právo Ondřeje Dostála, který opatření kritizoval jako svévolná, chaotická a nesrozumitelná. Rozhodnutí je pravomocné.
"Pokud měl někdo představu, že je možné formálně neprodloužit nouzový stav, ale přitom všechno zachovat a jet dál v režimu ministerských opatření, tak teď vidí, že to nejde," řekl Antoš. Pokud by opatření v současném rozsahu měla trvat dál, tak podle něj bude nezbytné nouzový stav prodloužit. "Anebo si říci, že už nejsou potřeba a v tom případě není nutné nouzový stav prodlužovat," podotkl.
Tím, že vláda nechala rozhodovat ministerstvo zdravotnictví, se podle Antoše vzdálila z parlamentní kontroly. Za základní problém považuje, že zákon o ochraně veřejného zdraví, podle kterého byla opatření přijata, se vůbec nevztahuje k nouzovému stavu. Což by znamenalo, že nouzový stav k ničemu není, nemusí být vyhlašován a Sněmovna k tomu nemá co říct, míní právník.
"Myslím, že je správné, když soud řekl, že některá opatření mohou být prováděna, ale ne tím, že ministr zdravotnictví se sám rozhodne, že takto zásadním způsobem omezí základní práva," uvedl.
Nechce příliš spekulovat o tom, co muže rozhodnutí soudu znamenat zpětně, protože nezná přesné znění rozsudku. "Ale obecně platí, že pokud je nějaké rozhodnutí orgánů veřejné správy shledáno jako nezákonné nebo pokud je nezákonný úřední postup, tak to může vést až k možnosti žádat úhradu škody," řekl. Připomněl, že vláda původně jednala podle krizového zákona, ale později tento postup změnila.
V případě náhrady škody ale nabádá k umírněnému postupu. "Situace je mimořádná a je otázka, jestli stát může nést všechny škody, ke kterým dochází. Druhá otázka je, do jaké míry lze tu škodu prokázat," dodal Antoš.
Dostál, který žalobu podával, se domnívá, že opatření do jisté míry budou platit dál. Bude je ale muset přijmout vláda, čímž se vyčistí chaos. "Moje žaloba neříkala, že stát nemá chránit občany, ale že to nemá dělat chaoticky a svévolně, měla to od počátku dělat podle pandemického plánu," řekl Dostál v České televizi.
Soud konkrétně zrušil opatření z 26. března a 17. dubna, která se týkají omezení maloobchodního prodeje, a opatření z 23. března a 15. dubna, jež omezují volný pohyb osob.
Vláda má nyní podle soudu do 27. dubna čas, aby opatření omezující volný pohyb, maloobchod a služby přijala v zákonné formě, tedy jako krizové opatření.
Témata: vláda, Ministerstvo zdravotnictví, soudy, Adam Vojtěch (ANO)
Související
8. listopadu 2024 14:23
5. října 2024 7:20
6. září 2024 7:14
2. září 2024 22:56