Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Útok na NATO? Tisíc českých vojáků bylo zařazeno do Sil velmi rychlé reakce

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Česká armáda od začátku roku zařazuje 1000 vojáků do Sil velmi rychlé reakce NATO (VJTF - Very High Readiness Joint Task Force). V případě krize musí být schopni reagovat do pěti dnů. V pohotovosti budou po celý rok. Společně s prapory z Polska, Španělska a Velké Británie tvoří mezinárodní brigádu o velikosti asi 5000 vojáků.

Armáda to dnes uvedla na svém webu. Do aliančních sil velmi rychlé reakce armáda vyčlenila úkolové uskupení, které vzniklo na základě 71. mechanizovaného praporu. Společně s vojáky z Hranice na Moravě do něj patří příslušníci 16 dalších armádních útvarů, ale i rumunská rota z 811. pěšího praporu Rumunska, s nimiž čeští vojáci v minulosti cvičili.

Podle velitele úkolového uskupení Petra Blechy začala intenzivní příprava na zařazení do VJTF v roce 2018. Představovala teoretickou přípravu i taktická cvičení s bojovými střelbami včetně účasti na zahraničních cvičení. Cvičit plánují i v letošním roce.

Síly velmi rychlé reakce aliance vytvořila po ruské anexi Krymu a dalších událostech na Ukrajině. Zajistit mají řadu úkolů v případě nutnosti okamžité reakce. "V současné době není v aliančních silách jednotka, která by byla akceschopnější," uvedla armáda.

VJTF mají k dispozici nejen pozemní sílu, ale i leteckou či námořní podporu. Kromě reakce při napadení některého z členů NATO musí být připraveny například podpořit mírovou operaci nebo zajistit pomoc při katastrofách. Jejich úkolem může být i okamžité nasazení k zajištění podmínek pro nasazení dalších jednotek.

Témata:  Armáda České Republiky NATO (Severoatlantická aliance) Česká republika

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.