Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku se kvůli koronaviru zavřou školy, akce s účastí nad 100 lidí zakázány

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Bezpečnostní rada státu rozhodla od středy zrušit na dobu neurčitou kvůli koronaviru výuku v základních, středních, vyšších odborných školách a vysokých školách. Zástupci vlády informovali o opatření na tiskové konferenci po jednání rady, později ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) vydal patřičná rozhodnutí. U vysokých škol se opatření řídí zákonem o jejich fungování na rozdíl od regionálního školství. Už v pondělí přerušilo výuku pražské České vysoké učení technické (ČVUT), další vysoké školy provoz omezovaly.

Mateřských škol se zrušení výuky od středy nebude týkat, uvedl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Nejde podle něj o velké kolektivy dětí, navíc by to mělo dopad na rodiče.

Podle statistik ministerstva školství je v ČR kolem 4200 základních, 1300 středních a 170 vyšších odborných škol. Do základních škol chodilo loni zhruba 941.000 dětí, do středních 420.800 a do vyšších odborných škol 18.400 žáků. Učilo je celkem kolem 127.000 pedagogů. Vysoké školy studovalo loni přibližně 289.000 lidí.

Opatření bude vláda vyhodnocovat podle vývoje situace, uvedl Vojtěch na dotaz, na jak dlouho mají být školy uzavřeny. Po tiskové konferenci mluvil nezávazně o týdnu, spíše dvou týdnech. Učitelů se opatření podle něj týkat nebude. Mohou vyučovat například přes internet, uvedl. Rozhodnutí se týká všech základních a středních škol, i těch, kam chodí málo dětí.

Rodiče si budou moci podle ministra vzít na hlídání malých dětí ošetřovné, protože jde o mimořádné opatření. Podle ministra by se ale věc neměla týkat mnoha rodin, možná těch s prvňáky a druháky. O věci budou jednat zástupci vlády se zaměstnavateli.

"Chceme, aby lidi chodili do práce, aby ekonomika šlapala. To je základ," zdůraznil Babiš s tím, že pak mají být rodiče doma s rodinou. Odpověděl tak na dotaz, zda vláda zvažovala dopad na zaměstnavatele při uzavření škol. Opatření má podle něj zabránit lavinovému šíření nákazy, jak se stalo v Itálii.

Podle Vojtěcha je nutné být aktivní hned na začátku epidemie. V Česku v úterý testy prokázaly koronavirus u člověka, u kterého se neví, kde se nakazil. Šlo o taxikáře, hygienici budou jeho pasažéry hledat.

Uzavření škol se podle Vojtěch zřejmě netýká Základních uměleckých škol, omezení tohoto typu škol je podle Babiše ještě třeba zvážit. Porušení opatření podléhá podle Vojtěcha stejným pokutám jako v případě nedodržování karantény, protože jde o mimořádné optření vyhlášené ministrem. Maximálně může dosáhnout třech milionů.

Stát zakáže akce nad 100 účastníků

Stát kvůli novému koronaviru zakáže ode dnešních 18:00 akce nad 100 účastníků. Zákaz se týká divadelních, hudebních, filmových a dalších představení, stejně tak sportovních či náboženských akcí, a to veřejných i soukromých s účastí přesahující ve stejný čas 100 osob. Opatření bude platit do odvolání. Zákaz se nevztahuje na schůze, zasedání a podobné akce ústavních orgánů, orgánů veřejné moci či soudů, řekl Babiš.

Náměstek ministra zdravotnictví Prymula novinářům řekl, že omezení má platit i pro velké svatby a pohřby.

"Stát zatím neuvažuje o tom, že by byly zavírány restaurace či nákupní centra," řekl Vojtěch. Problémem jsou podle něj jednorázové akce.

Druhé mimořádné opatření od zítřka zakazuje osobní účast studentů na výuce na základních, středních i vyšších školách. Výuka však zrušena nebyla, přednášky tak mohou být zprostředkovány například na dálku. pic.twitter.com/pZKSZHD5pT

— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) March 10, 2020

"Toto, o čem hovoříme a na co se to vztahuje, jsou nějaké jednorázové akce, kde je najednou poměrně velký počet lidí," řekl Vojtěch. "Nejsou to zařízení, kde se ti lidé mění v čase, procházejí a podobně, jako jsou nákupní centra, wellness centra. Problém je, pokud se lidé koncentrují na jednom místě v rámci plesu, taneční akce, společenské události, sportovní události. Nejsou až takový problém místa, kde lidé korzují," doplnil ministr. Hokejové a fotbalové ligy by se mohly konat bez diváků.

Při porušení všech mimořádných opatření vydaných ministerstvem zdravotnictví hrozí pokuta až tři miliony korun. "Je to sankce podle zákona o ochraně veřejného zdraví," řekl Vojtěch. Stejná pokuta hrozí v případě, že lidé poruší dvoutýdenní karanténu, kterou jim nařídí krajská hygienická stanice či praktický lékař.

Témata:  Bezpečnostní rada státu život koronavirus (coronavirus) COVID-19 Adam Vojtěch (ANO) Andrej Babiš školství

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 14:38

Zklamaná Eva Pavlová. Prezident prozradil, co se dotklo první dámy

Eva Pavlová je jako první dáma velmi aktivní, přesto se před několika týdny stala pro mnoho občanů terčem. Jak už to tak někdy bývá, důvodem byly peníze. Prezident Petr Pavel nyní prozradil, že jeho manželka byla zklamaná z toho, co se kolem její osoby rozpoutalo. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy