Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Praze se řešila anexe Krymu. Petříček pronesl ostrá slova

Tomáš Petříček
Tomáš Petříček
Foto: Twitter

Česko odmítá ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym a na jeho pozici se nebude nic měnit. Novinářům to dnes řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) po jednání s ukrajinským kolegou Vadymem Prystajkem. Prystajko ocenil českou podporu. Ministři se také dohodli na spolupráci archivů, odpoledne v Černínském paláci podepsali příslušné memorandum zástupci Ústavu pro studium totalitních režimu, Archivu bezpečnostních složek ČR a Státní archivní služby Ukrajiny.

"Česká republika nikdy neuznala anexi Krymu a do budoucna se k tomu rozhodně nechystáme," řekl Petříček. Česko podle něj také chce podporovat reformy na Ukrajině, Petříček je považuje za významné i s ohledem na obchodní a hospodářskou spolupráci obou zemí. Ministr připomněl, že v letech 2014 až 2019 dalo Česko na podporu demokratizačních reforem na Ukrajině 390 milionů korun.

V Černínském paláci jsem přivítal ministra zahraničí Ukrajiny @VPrystaiko. Doufám, že se znovu potkáme na jednání #V4 a #EaP začátkem dubna. ČR nikdy neuznala anexi Krymu. Do budoucna se k tomu rozhodně ani nechystáme. Plně podporujeme nezbytné reformy v zemi. ???? pic.twitter.com/wPtVvICKJ9

— Tomáš Petříček (@TPetricek) February 4, 2020

"Děkuji České republice za rozsáhlou a všestrannou podporu Ukrajiny, ať už v oblasti financování, léčení našich zraněných vojáků nebo obchodu s vojenským zbožím," řekl Prystajko. Ocenil i český postoj v Evropské unii, kde Praha prosazuje zachování sankcí proti Rusku, které byly uvaleny kvůli anexi Krymu a následnému konfliktu na východě Ukrajiny.

Obě země dnes také podepsaly dohodu o spolupráci státních archivů. "Slibujeme si od toho především, že se badatelům z obou stran zpřístupní dosud neznámé materiály. Může to objasnit některé otázky historického významu, může to také odkrýt pozadí některých historických represí v obou státech. Zároveň si slibujeme od té spolupráce výměnu zkušeností, co se týká nakládání s archiváliemi," řekl Petříček.

Ministerské jednání se týkalo i zaměstnávání ukrajinských pracovníků v Česku. Petříček zdůraznil, že je třeba se bránit nelegální pracovní migraci. Prystajko podotkl, že Ukrajina je vděčná za to, že její občané mohou v Česku pracovat za důstojnou mzdu, potřebuje ale své občany i doma, aby zajistila vlastní hospodářský rozvoj.

Prystajko, který se dnes dopoledne setkal i s premiérem Andrejem Babišem (ANO), přijel na návštěvu Česka v návaznosti na loňské cesty Petříčka a Babiše na Ukrajinu. Po schůzce s Petříčkem připomněl, že před loňským oživením vztahů byly česko-ukrajinské návštěvy málo časté, věří, že se to nyní zlepší. Podle Petříčka se nejbližší další setkání uskuteční v dubnu, kdy Česko pořádá summit visegrádské čtyřky se zeměmi Východního partnerství.

Témata:  Krym Ministerstvo zahraničních věcí České republiky Ukrajinská krize Tomáš Petříček Ukrajina Česká republika

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.