Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Volání po lynči vystřídala solidarita. Lidé z Litovle sdílejí návody na šití roušek

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Především k nošení roušek se nabádají prostřednictvím sociálních sítí lidé z uzavřené oblasti v Litovli na Olomoucku. Sdílejí mezi sebou návody na jejich šití, ale i kontakty na švadleny. Hromadně nabízejí látky nebo povlečení, z nichž je možné ochranné prostředky ušít. Lidé se také zapojují do databáze dobrovolníků, kteří prostřednictvím charity budou ode dneška zajišťovat rozvoz potravin pro starší obyvatele.

Roušky se staly hlavním tématem debat. Lidé dávají tipy na to, jak si je ušít. S pomocí se hlásí i lidé z okolních obcí mimo uzavřenou zónu, řeší ale, jak by mohli roušky dovézt. Obyvatelé Litovle dnes chválili starostu, že s rouškou vystoupil ve večerním televizním zpravodajství a šel příkladem. Naplno jedou kvůli šití roušek i krejčovství a šije se i za zavřenými dveřmi galanterie, píší lidé ve skupině města na sociální síti.

Obyvatelé kritizují ty, kteří vycházejí bez ochranných prostředků, a upozorňují na místa, kde jsou lidé neohleduplní, ať už jsou to obchody s potravinami či lékárny. A přidávají se zaměstnavatelé. "I já jsem k pondělí od 13:00 minimálně do 23. března ukončila provoz trafiky, bohužel nejste zodpovědní, chodíte bez roušky. Chci chránit své zaměstnance," vzkázala na stránkách skupiny Litovel jedna z provozovatelek.

Lidé se ve velkém hlásili na výzvu do databáze dobrovolníků, kteří by pomohli v nákupu základních potravin pro potřebné. Na zajištění zásobování základními potravinami pro imobilní a starší spoluobčany se dohodl krizový štáb města. "Objednávky těchto potravin budou přijímány na telefonním čísle Charity Litovel 585 341 444 od úterý 17. března od 13:00," uvedlo město na svých stránkách. Dobrovolníci objednané zboží ponechají u vchodových dveří. Platba bude občanům fakturována městem Litovel jednorázově po ukončení karantény, uvádí radnice.

Solidarita tak postupně vystřídala debaty o tom, čí je to vina. Emoce se pokusil zkrotit i olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). "Nezastávám se nezodpovědných lidí a rodin. Připomínám, že šíření konoraviru Covid-19 je trestný čin. Ale varuji před odsuzováním a verbálním lynčováním nakažených lidí. Chodí mi desítky zpráv, kdy mě pisatelé ujišťují, "že si ty roznašeče najdou a vyřídí si to s nimi...". Prosím, buďme ohleduplní a solidární k nemocným. Drtivá většina postižených se nakazila od několika málo nezodpovědných lidí a sami za svou nemoc nemůžou," uvedl na sociální síti hejtman.

Témata:  Olomoucký kraj zdravotnické roušky koronavirus (coronavirus) COVID-19 život

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.