Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Všichni jsme uprchlíci? Odborník se vysmál rasistům

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Není tajemstvím, že někteří lidé nemají rádi osoby jiné barvy pleti, víry či národnosti. Podle biologa Marka Váchy ale k rasismu neexistuje jediný důvod. Všichni jsme totiž Afričani.

"Přečtení genomu člověka přineslo několik velmi dobrých zpráv. Jedna z nich je ta, že rasismus nemůžete obhajovat biologicky," řekl Českému rozhlasu molekulární přírodovědec a teolog Marek Vácha, přednosta Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Tvrdí, že svým způsobem jsme všichni Afričani, protože světlá pleť je poměrně nedávná mutace. "Ukazuje se, že barva kůže je poměrně nedávná mutace a Veverčák s Kopčemem byli pravděpodobně černoši... A naše pramáti Eva byla černoška se vším všudy... Takže pod naší kůží, ať je jakékoliv barvy, jsme v podstatě všichni Afričani, a také těla vypadají úplně stejně... Rasismus je tak biologicky neobhajitelný," dodal.

Expert tvrdí, že představa mulitregionálního modelu spočívala v tom, že kdysi dávno Homo erectus vycestoval z Afriky a různé populace po světě dlouhá období vyrůstala izolovaně. "Takže se může mluvit o jiném druhu člověka, což otvírá dveře pro rasismus," uvedl. To se ale podařilo vyvrátit.

"Dnes je všeobecný konsenzus, že všichni lidé na planetě pocházejí z poměrně malé populace, která z Afriky vycestovala asi před 150 tisíci lety a osídlila celý svět... Takže všech 7 miliard lidí jsme vlastně bratranci a sestřenice," doplnil.

Člověk je ale navzdory genetice osobou, která je zodpovědná za své jednání. Sám se tedy rozhoduje co bude dělat a jak bude jednat. 

"Další dobrou zprávu, kterou sekvenování genomu člověka přineslo, je zjištění, že neexistuje žádný „zlatý standard" člověka. Prostě různé populace mají různé varianty genomu a nemůžeme říci, která je lepší nebo horší. Není tedy žádný ideální člověk podle platónské představy," uvedl pro Rozhlas odborník.

Témata:  lidé uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.