reklama

"Žijeme v období, kdy jsme měli dobrý hospodářský růst, který vedl k tomu, že odbory, ale i další se začínají dožadovat daleko většího mzdového růstu. Já tvrdím ano, ale to je možné jedině tehdy, když budeme zvyšovat nejprve produktivitu," uvedl Dlouhý. Česká ekonomika je podle něj malá, otevřená a hodně závislá na vývozu. Její vnitřní struktura je nyní do značné míry založena na automobilovém průmyslu, který se ale vyznačuje poměrně malým objemem přidané hodnoty, což limituje produktivitu a neumožňuje vyšší růst mezd.

Tuzemské podniky proto musejí investovat do digitálních technologií včetně robotických systémů. Moderní technologie můžou najít uplatnění v mnoha oblastech výroby a služeb, kde v budoucnu částečně nahradí lidskou práci a výrazně zvýší produktivitu i konkurenceschopnost průmyslu a služeb. "To nám nakonec umožní to, o čem se dnes bavíme s odbory a někdy jsou o tom i poměrně velké spory, to znamená rychlejší růst reálných mezd tak, abychom se daleko více přiblížili nejvyspělejším zemím Evropy," míní Dlouhý.

Upozornil, že digitalizace nebude mít v budoucnu za následek dlouhodobý úbytek celkového počtu pracovních míst. "Technologický pokrok může vést k zániku určitých pracovních míst, ale současně si vždy vytvoří pracovní místa nová," podotkl.

Podle loni zveřejněné studie společnosti McKinsey může digitalizace zdvojnásobit růst produktivity a zvýšit HDP České republiky do roku 2025 až o 26 miliard eur ročně, což představuje urychlení růstu o jeden procentní bod. Pokud Česko srovná krok se zeměmi západní a severní Evropy, zdvojnásobí do roku 2025 tuzemská digitální ekonomika svůj podíl na HDP z osmi na 16 procent.

Podle rektorky Moravské vysoké školy Olomouc Jarmily Zimmermannové je pro úspěšné zavádění digitálních technologií důležité profesní vysokoškolské vzdělávání. "Připravuje absolventy více na práci na reálném trhu práce," řekla ČTK Zimmermannová, podle které Moravská vysoká škola spolupracuje s firmami například při přednáškách, stážích či praktických cvičení. "Odborníci z IT firem učí studenty přímo to, co se už používá v praxi," dodala Zimmermannová.

Česká ekonomika v předchozích letech rostla rychlým tempem, hlavní zdroje růstu, jako je vysoká zaměstnanost a zvyšování počtu pracovních hodin na zaměstnance, už ovšem naráží na své limity. Novým motorem růstu produktivity je podle studie společnosti McKinsey právě digitalizace.