Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vystoupení Volného ve Sněmovně vyústilo ve fyzickou potyčku

Lubomír Volný vyvolal rvačku ve Sněmovně
Lubomír Volný vyvolal rvačku ve Sněmovně
Foto: Reprofoto

Vystoupení nezařazeného poslance Lubomíra Volného (dříve SPD) vyústilo při dnešním jednání Sněmovny o prodloužení nouzového stavu ve fyzickou potyčku s dalšími poslanci. Nastala potom, co předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) vypnul Volnému mikrofon. Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) pak Volného vykázal do konce jednacího dne ze sálu. Uvedl, že bude následovat disciplinární řízení u mandátového a imunitního výboru.

Volný a jeho kolega Marian Bojko odmítli ve Sněmovně nosit roušku. Jejich možným porušením hygienických opatření se zabývá policie. Po vyhodnocení věc předá do správního řízení, uvedla na twitteru.

Poté, co Hanzel vypnul Volnému mikrofon, přišel nezařazený poslanec mluvit přímo na místo předsedajícího. Hanzel se ho snažil odstrčit, pak mu přišli pomoci další sociálnědemokratičtí poslanci, mezi prvními Jan Chvojka a Ondřej Veselý. Po kratší strkanici Volný místo v doprovodu ochranné služby policie opustil.

Konflikt začal, když se Volný chtěl ohradit proti Hanzalovým slovům na Bojkovu adresu, aby se kvůli nenošení roušky ve Sněmovně styděl. Volný řekl, že Bojko se stydět nemusí, protože "není členem zkorumpované politické partaje". Hanzel následně Volnému pohrozil, že mu vypne mikrofon, protože nemluví k věci. Volný opáčil, že v takovém případě si mu půjde sednout na klín a vystoupení dokončí, což nakonec po vypnutí jeho mikrofonu také učinil. Pak nastala fyzická potyčka. Jednaní Sněmovny po něm bylo přerušeno.

Vondráček, když Volného vykázal ze sálu do konce jednacího dne, uvedl, že poslanec místopředsedu Sněmovny Hanzela napadl. Jednací sál podle Vondráčka zažil něco, co ještě nezažil. Vondráček kvůli nenošení roušky napomenul také Bojka. Pohrozil, že pokud v tom bude pokračovat, vykáže i jeho.

Volný a Bojko byli původně zvoleni za SPD. Předseda SPD a místopředseda Sněmovny Tomio Okamura se od Volného jednání důrazně distancoval. "S poslancem Volným nemáme vůbec nic společného," uvedl Okamura. Ondřej Benešík (KDU-ČSL) ale namítl, že právě Okamura přivedl Volného do Sněmovny.

Předseda poslanců TOP 09 Vlastimil Válek označil Volného za "primitiva, který jako argument používá brachiální násilí". Poznamenal, že Volný hájí zájmy popíračů existence koronaviru a nutnosti očkování. "Pokud se cítíte být stejnými - nemám slušný výraz pro toto - jako pan poslanec Volný a jeho kolega, tak pak ano, nenechte se očkovat, Darwin zajásá, protože evoluce zvítězí," dodal Válek.

Postih Volného žádala i Helena Válková (ANO). "Žádnému poslanci by úplně bez trestu nemělo projít chování, která ohrožují průběh tohoto dnešního setkání," uvedla.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky Lubomír Volný

Aktuálně se děje

18. května 2024 11:31

Počasí: Meteorologové varují před bouřkami, hrozí v sobotu i v neděli

V Česku hrozí během probíhajícího víkendu výskyt bouřek. Meteorologové upozornili, že ačkoliv se to stává málokdy, tak předpověď na neděli je jasnější, než na sobotu. Bouřky každopádně hrozí dnes i zítra.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Petr Fiala ve volebním štábu Petra Pavla

Odbory odvolaly protest. Fiala je zve k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají.