Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Záhadný dopis Babišovi z Bruselu. Dozví se veřejnost jeho obsah?

Miloš zeman v Poslanecké sněmovně
Miloš zeman v Poslanecké sněmovně
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Do 20. září má být jasno, jestli Evropská komise alespoň částečně zveřejní dopis, jenž eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger loni v listopadu poslal premiérovi Andreji Babišovi (ANO) kvůli jeho možnému střetu zájmů.

Napsal to server iRozhlas.cz, podle nějž evropská ombudsmanka Emily O'Reillyová takový postup navrhla v reakci na stížnost senátora Lukáše Wagenknechta (za Piráty). Wagenknechtovi se nelíbí, že komise vedle dopisu nezveřejnila ani další dokumenty týkající se Babišova možného střetu zájmů.

"Navrhli jsme Evropské komisi, aby umožnila částečný přístup k dotyčnému dopisu - s nezbytnou editací. Očekáváme odpověď do 20. září," řekl mluvčí evropské ombudsmanky Richard M. O'Ferrall.

Eurokomisař poslal českému premiérovi dopis loni na konci listopadu. V té době se už Evropská komise zabývala jeho možným střetem zájmů. Dopis zůstal neveřejný, nezveřejnily ho ani české úřady, ani Brusel.

Týdeník Respekt tehdy napsal, že komisař Oettinger v dopise doporučil českému premiérovi tři způsoby, jakými by se mohl zbavit střetu zájmů v souvislosti s koncernem Agrofert. Měl by buď zpřetrhat své vazby i vazby své rodiny na holding, zajistit, aby Agrofert přestal přijímat dotace z evropských fondů, nebo se zdržet účasti na některých rozhodnutích.

Andrej Babiš do Bruselu v odpovědi poslal celkem dva dopisy. V prvním sliboval, že udělá všechno pro to, aby se vyhnul možnému střetu zájmů. O týden později předseda vlády poslal druhý dopis, v němž tvrdil, že se na něj nové evropské nařízení nevztahuje.

Žádost o přezkoumání poslal evropské ombudsmance v dubnu senátor Wagenknecht. Ten považuje postup Evropské komise za netransparentní a žádá kromě korespondence mezi Oettingerem a Babišem o zveřejnění i dalších čtyř dokumentů, jež se týkají zadání a metodiky auditu čerpání dotací.

Témata:  Andrej Babiš Lukáš Wagenknecht Evropská komise (EK)

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.