Pokud si někdo zaslouží pohřeb se státními poctami, je to právě Vlasta Chramostová, uvedl dnes předseda Ústavního soudu a signatář Charty 77 Pavel Rychetský ve vyjádření, které poskytl ČTK. Reagoval tak na dnešní úmrtí divadelní a filmové herečky a rovněž signatářky Charty 77 Vlasty Chramostové.
Pohřeb se státními poctami připravuje vláda ve spolupráci s rodinou pro populárního zpěváka Karla Gotta, který zemřel v úterý. Mluvčí prezidenta označil Rychetského výrok za neetický. Z jeho příspěvku na sociální síti ale nevyplývá, zda je to jeho, nebo prezidentův názor. Reakci premiéra Andreje Babiše ČTK zjišťuje.
Premiér krátce po zveřejnění zprávy o úmrtí Vlasty Chramostové na twitteru uvedl, že je to velmi smutná zpráva a že odešla vynikající herečka a statečná žena.
"Po Standovi (Milotovi, manželovi Chramostové) zemřela dnes i Vlasta Chramostová. Opustila nás nejen skvělá herečka, ale i statečná žena, ke které mě vázalo dlouholeté přátelství datované ještě z dob disentu. Pokud si někdo zaslouží pohřeb se státními poctami, je to nepochybně právě Vlasta Chramostová," uvedl Rychetský v prohlášení.
Politik, někdejší ministr vnitra a disident Jan Ruml připomněl, že Chramostová byla významnou disidentkou a angažovala se 17 let ve prospěch lidských práv a svobod. "Ano, ona by si zasloužila mít státní pohřeb. Myslím si, že řada lidí to takto cítí a že v duchu toho se bude posledního rozloučení s Vlastou Chramostovou účastnit," řekl Ruml ČTK.
Na vyjádření předsedy Ústavního soudu reagoval mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček. "Svým nehumánním a neetickým prohlášením jste ublížil posmrtně Vlastě Chramostové i Karlu Gottovi," uvedl na twitteru.
Další z brněnských signatářů Charty 77, brněnský dramatik Milan Uhde, označil Chramostovou za nezapomenutelnou. "Byl jsem její věrný divák, byla to vynikající herečka disponovaná zejména pro hrdinské role. Byla to i neobyčejně statečná žena, která vykonala obrovskou práci," řekl ČTK.
Poslední rozloučení s Chramostovou na jevišti historické budovy Národního divadla bude v pondělí 14. října v 11:00, uvedl na dotaz ČTK mluvčí scény Tomáš Staněk. Program a seznam řečníků zatím není znám, bude ale podobný, jak tomu bývá v případech, kdy se česká první scéna loučí s významnými osobnostmi.
Poslední rozloučení s Karlem Gottem pro veřejnost se uskuteční v pátek 11. října od 08:00 do 22:00 v Praze na Žofíně. Zádušní mši v pražské katedrále sv. Víta následující den od 11:00 bude sloužit pražský arcibiskup Dominik Duka, tato mše bude pro zvané. Úřad vlády při přípravách zpěvákova pohřbu spolupracuje také s policií i armádou, protože očekává obrovský zájem veřejnosti. "Detaily nemám, dělají to kolegové. Nejdůležitější je (Gottova) rodina, respektujeme přání rodiny," uvedl v sobotu Babiš.
Témata: Vlasta Chramostová, Pavel Rychetský, Karel Gott, Milan Uhde
Související
14. října 2019 13:49
6. října 2019 20:47
6. října 2019 19:53
6. října 2019 17:04
6. října 2019 10:14
25. září 2017 17:06