Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Život v karanténě: Nakažený Čech prozradil, co je na tom nejhorší

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Problém jak nakoupit například jen ty nejnutnější potraviny řeší téměř každý den osmatřicetiletý vysokoškolský pedagog z Ostravska. Po návratu z lyžování v Itálii skončil vinou šířící se nákazy koronavirem v karanténě. I s přítelkyní už druhý týden tráví čas jen doma. Pracuje, čte a sleduje filmy. Nemocný ale není. Věří, že to tak i zůstane. Nákupy jim zajišťují známí. Bez osobního kontaktu je nechávají za dveřmi.

S přítelkyní odjel 24. února do části Itálie. "Tenkrát byla tamní situace podobá dnešnímu stavu u nás. Nic nenasvědčovalo, že by měly nastat komplikace," řekl. Situace se ale během několika dnů změnila a po návratu domů jej čekal e-mail od zaměstnavatele.

"Věděli, kde jsem byl. Nadřízený mi nařídil práci z domu. Karanténu pak doporučili i pracovníci hygienické stanice," uvedl. Doma je i s přítelkyní. Karanténu mají nařízenou do pátku. Čas tráví i prací. Také čtou, sledují filmy. V kontaktu s příbuznými jsou prostřednictvím mobilních telefonů.

"Největší problém jsou nákupy. V Ostravě moc donáškových služeb nefunguje. Ty, které tady tuto službu poskytují, jsou kapacitně na čtyři dny dopředu vyblokované," uvedl. Hygienici jim povolili jít si nakoupit s rouškou. "Ty jsou ale vykoupené a nedají se sehnat," dodal. Nákupy jim proto už druhý týden zajišťují známí a příbuzní. "Jednou dokonce musela přijet s jídlem matka. Jela několik desítek kilometrů. Nákup pak nechala za dveřmi, zazvonila a odjela," popsal situaci.

#COVID19 Lidé, kteří se vracejí v těchto dnech z Itálie (i ti, co se vrátili v pátek před půlnocí) a vyrážejí mezi lidi nakupovat a v pondělí do práce, jsou krajně nezodpovědní nejen k ostatním obyvatelům ČR, ale také ke všem svým blízkým. Některým stále nedochází vážnost situace pic.twitter.com/myeBsbpjaI

— O Šerý (@omarsery1) March 7, 2020

ČTK hovořila také s ženou z Prahy, která se ocitla v karanténě kvůli tomu, že se v jejím zaměstnání prokázala u jednoho člověka nákaza koronavirem. Jídlo si objednává přes dovážkové služby obchodních řetězců. V karanténě je tak ona i další kolegové. "Čekám na vyšetření, které by se mělo uskutečnit dnes. Zatím se ale nikdo neozval, tak nevím, jestli je na to dostatečná kapacita," řekla ČTK.

Řekla, že se u ní objevují i příznaky jako kašel a rýma. Zůstává doma, na procházky nechodí, pouze otevírá okna nebo jde na zahradu. Jídlo si objednává přes dovážkové služby obchodních řetězců. "Pracovníci nechají tašky před vchodem, když odejdou, můžu si jídlo vyzvednout," uvedla. Podle ní mají strach například kolegové, kteří se ocitli v karanténě, a nemohou se proto starat o své nemocné rodiče.

Témata:  život Moravskoslezský kraj koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.