Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Změna času: V neděli budeme spát déle. V roce 2021 se ručičky posunou naposledy

Změna času
Změna času
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

V noci ze soboty na neděli se opět bude měnit čas. Znamená to, že v posteli budeme moci zůstat o hodinu déle. Už za dva roky ale tato změna s největší pravděpodobností v celé Evropské unii skončí.

K víkendu si většina z nás pospí o hodinu déle. V neděli se hodinové ručičky ve 03:00 přesunou o hodinu zpátky. Tak jako každý rok se díky tomu vrazíme z letního času na čas středoevropský.

Změna času se dotkne například některých dálkových spojů českých drah i regionálních vlaků. Pokud se tedy v noci ze soboty na neděli chystáte někam cestovat, raději si předem zjistěte, zda se vašeho spoje posun času nějak nedotkne.

V českých zemích byl letní čas zaveden poprvé za první světové války v letech 1915 a 1916. Na několik let se vrátil za druhé světové války, potřetí si Češi začali každoročně posouvat hodinky v roce 1979. V současnosti se čas mění na letní vždy koncem března a zpátky na středoevropský na konci října.

Povinné střídání standardního a letního času by mělo v Evropské unii skončit v roce 2021. Členské státy by měly svůj postup koordinovat, aby se předešlo případnému narušení fungování jednotného trhu, což se ale zatím nepodařilo. Do dubna 2020 mají země informovat Evropskou komisi, jaký čas si vybraly. Česká vláda už dříve uvedla, že by dala přednost standardnímu středoevropskému času.

Ve světě se v mnoha zemích v minulosti letní čas zaváděl, ale i rušil. Obecně lze říci, že letní čas platí ve většině zemí Evropy, Severní Ameriky a Blízkého východu, zatímco v Asii (kromě Íránu) a Africe a ve většině států Jižní Ameriky (kromě části Brazílie, Chile a Paraguaye) neplatí. Z velkých zemí jej v roce 1992 zrušili v Číně a v roce 2014 definitivně v Rusku. V Evropě letní čas kromě Ruska neplatí ještě v Bělorusku, na Islandu a na Špicberkách.

Témata:  změna času Česká republika EU

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.