Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zvýšení platů pro pedagogy půjde na odměny, vláda nevyslyšela požadavek odborů

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Vláda nezvýší pro příští rok platové tarify pracovníkům veřejného sektoru, tedy učitelům, úředníkům, pracovníkům v kultuře, sociálním pracovníkům či zdravotníkům. O rozdělení navýšené sumy na výdělky kabinet dnes nerozhodl. Celá částka by tak měla putovat do odměn. Na tiskové konferenci po jednání vlády to oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Suma na platy se příští rok proti letošku zvedne o čtyři procenta. Odbory požadovaly, aby pak vzrostl hlavně základ výdělku a zbytek se využil na odměny. Odboráři ve školství chtějí navrhovat jimi preferované rozdělení peněz znovu v roce 2023, sdělil ČTK jejich předseda František Dobšík. Vláda už dřív rozhodla, že tarify od ledna zvýší jen bezpečnostním sborům.

"My jsme se dnes na vládě zabývali ještě i tou variantou zvýšení tarifů u pedagogů. Nakonec na vládě nebyla pro tento krok shoda. Zůstali jsme u toho původního návrhu... nebudeme navýšení rozepisovat do platových tabulek. Od 1. ledna budeme ponechávat prostředky, které jsou vyšší než v roce 2022, k tomu, aby je mohli vedoucí pracovníci využít především pro osobní, individuální motivaci a ocenit výkony lidí nejen ve školství, ale i v dalších složkách našeho státu. Taková byla většinová vůle na vládě," řekl Jurečka.

Odbory požadovaly zvýšení platů kvůli inflaci ještě letos. Uspěly jen částečně. Vláda nařídila letos od září přidat jen některým profesím, kterým se letos v lednu výdělek nezvedl. Po zářijovém jednání lídrů koaličních stran s odborovými předáky ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) oznámil, že vláda se zvýšením tarifů zaměstnanců veřejné a státní služby nepočítá. Základ výdělku se chystá zvednout o deset procent jen policistům, hasičům či vojákům. Ostatním profesím navýší sumu na platy o čtyři procenta, peníze mají ale putovat jen do odměn.

Odboráři chtěli co největší část peněz do tarifů. Školské odbory usilovaly o to, aby do tarifů putovalo 80 procent navýšené sumy. Poukazovaly na vysokou inflaci. Zároveň předáci dříve uvedli, že pouze tarify zaručí, že tuto část peněz nebude možné použít na zaplacení jiných výdajů. Dnešní rozhodnutí vlády tak Dobšík označil za zklamání. Kabinet podle něj nerespektoval doporučení tripartity, ignoroval petici odborářů a rozhodl v rozporu se svým prohlášením. "Nic ještě nevzdáváme, pokusíme se toto řešení prosazovat znovu v příštím roce,“ řekl Dobšík.

Požadavkům školských odborů už dříve vyjádřil podporu ministr školství Vladimír Balaš (STAN). Na jednání zástupců ministerstva školství (MŠMT), odborů a zaměstnavatelů 9. prosince ale avizoval, že jeho dohodu s odboráři musí potvrdit koalice. "Ministr školství se opakovaně snažil rozdělit finanční prostředky do tarifní a nadtarifní složky platu, tak jak to požadovali odboráři, ale bohužel vláda jako celek rozhodla jinak," sdělila ČTK po jednání vlády mluvčí MŠMT Aneta Lednová.

Podle informačního systému o průměrném výdělku veřejný sektor zaměstnával letos v prvním pololetí 651.200 lidí. Průměrný plat činil 43.093 korun hrubého. Odměny, příplatky a náhrady tvořily celkem 30,3 procenta výdělku.

Témata:  učitelé školství vláda ČR

Aktuálně se děje

2. května 2024 20:24

Ministryni Langšádlovou má nahradit Tuleja. Fiala už se obrátil na Hrad

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy