Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemřel herec Gene Wilder, Willy Wonka z továrny na čokoládu

Gene Wilder
Gene Wilder
Foto: Reprofoto

New York - Americký herec Gene Wilder, který se proslavil hlavními rolemi ve filmech Pan Wonka a jeho čokoládovna (1971) či Mladý Frankenstein (1974), zemřel ve věku 83 let. Oznámila to dnes jeho rodina, uvedla agentura Reuters.

Podle Wilderova synovce herec skonal v neděli večer ve svém domě ve Stamfordu v Connecticutu. Příčinou smrti byly komplikace spojené s Alzheimerovou chorobou.

Zdroj: CNN.com

Gene Wilder se narodil v Milwaukee jako Jerome Silberman do rodiny rusko-židovských emigrantů. Umělecké jméno si zvolil kombinací jmen literárního hrdiny a oblíbeného spisovatele. Vystudoval herectví a hereckou kariéru začínal na Broadwayi.

Wilder na sebe poprvé upozornil v Hollywoodu drobnou rolí ve filmu Bonnie a Clyde z roku 1967. O rok později natočil s přítelem a režisérem Melem Brooksem úspěšný snímek Producenti (1968), za který byl nominován na Oscara. Vedle Producentů si spolupráci s Melem Brooksem zopakoval i v dalších filmech, například v roce 1974 v Ohnivých sedlech a v Mladém Frankensteinovi.

V 80. letech vytvořil dvojici s Richardem Pryorem. Úspěch i v tehdejším Československu slavila například komedie Blázni ve vězení z roku 1980, kde si oba zahráli pod režisérským vedením Sidneyho Poitiera.

Témata:  úmrtí Gene Wilder

Související

Aktuálně se děje

2. prosince 2025 5:00

Počasí se o víkendu oteplí

Příští víkend se počasí oteplí. Podle ČHMÚ.cz se budou v týdnu denní maxima pohybovat do zhruba šesti stupňů, v sobotu a v neděli ale vyrostou až na osm.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy