Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Extrémní počasí nahání lidem strach. Miliony lidí jsou v ohrožení života

Počasí v létě
Počasí v létě
Foto: Pixabay

Sucha, záplavy a bouře ohrožují Afriku čím dál častěji. Na kontinent, kde je většina lidí odkázaných na zemědělskou činnost, budou mít výkyvy počasí extrémní dopady. Budoucnost mnoha lidí zůstává nejasná, informuje Deutsche Welle.

Extrémní sucha v tzv. africkém rohu (Etiopie, Djibuti, Eritrea a Somálsko), záplavy na východě, sesuvy bahna v Siera Leoně nebo sněžení ve vyšších nadmořských výškách Sahary, jsou způsobeny vývojem počasí, na které Afrika není připravena.  

Dopady na farmáře

Zemědělství je hlavní věc, kvůli které je spousta Afričanů závislých na počasí a jeho vývoji. Odhaduje se, že 70% Afričanů je životně závislých na jídle, které si sami vypěstují. Proto teď miliony farmářů žijí ve strachu.

„Jeden farmář v oblasti blízko Namibie mi říkal, že neviděl pořádný déšť už sedm let,“ říká poradce v otázkách zemědělství Kobus Hartman. Dále dodává: „V této oblasti je běžné, že zde příliš neprší, ale aby nezapršelo téměř vůbec za tak dlouhou dobu, to je opravdu extrém.“

Odborník na životní prostředí Chidiebere Ofoegbu píše: „Klimatické změny mají tady v Africe obrovský dopad na socioekonomickou situaci lidí. Můžete pozorovat, že i malý zvrat v očekávaných srážkách, může vést ke zkáze úrody a nárůstu chudoby.“

Ohrožení potravinové bezpečnosti

Potravinová bezpečnost je velkým tématem budoucnosti. Mnoho afrických vlád si nemůže dovolit, importovat do svých zemí dostatečné množství potravy, aby nasytily své obyvatelstvo v případě fatální neúrody.

Neziskové i státní organizace v mnoha afrických státech se snaží přesvědčit farmáře, aby přecházeli na jiné typy plodin, které jsou odolnější vůči změnám klimatu. Snaží se je informovat o nových možnostech. Jedná se však o běh na dlouhou trať.

Přeplněná města

Farmáři, kteří se nemohou spoléhat na to, že své rodiny uživí z vypěstovaných plodin, se často rozhodnou odejít hledat práci do města. Africká města se tak stávají extrémně přeplněnými a vznikají v nich slumy. Ve městech není dobrá infrastruktura a už vůbec ne kanalizační systémy.

Na jedné straně jsou tak měšťané ohroženi množstvím chorob vznikajících ve znečištěném prostředí, ale nejsou například ani připraveni na nečekané velké srážky. Ty způsobují záplavy, jelikož ve městech neexistuje kanalizace a odvodňovací systémy.

Afrika není dobře připravena na klimatické změny, které naši planetu čekají. Ekonomika je zde v mnoha případech příliš odkázána na zemědělství a mnoho místních obyvatel naprosto postrádá jakékoliv vědomosti a techniku, která by jim pomohla vypořádat se se změnami, které nastávají.  

Témata:  Afrika zemědělci počasí globální oteplování

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Seriál Pán prstenů

Embracer a 'Pán prstenů': Jak slavná sága přispívá k poklesu zisků?

Švédská herní společnost Embracer, vlastnící práva na „Pána prstenů“ a další Tolkienova díla, zaznamenala 10% pokles tržeb v zábavní divizi, což je důsledkem nižší aktivity kolem těchto značek. Společnost to přičítá nedostatku nových produktů a omezené nabídce. Přesto věří, že univerzum „Pána prstenů“ má dlouhodobý potenciál stát se klíčovým zdrojem příjmů.