Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tim Storms. Nejlepší zpěvák na světě, o kterém jste pravděpodobně nikdy neslyšeli

Tim Storms
Tim Storms
Foto: Tim Storms Archive

Existuje nespočet žebříčků, které porovnávají zpěváky a zpěvačky z celého světa a určují, kdo z nich je nejlepší. V těch nejuznávanějších, které prezentuje například prestižní magazín Rolling Stones, většinou vyhrává Michael Jackson nebo Freddie Mercury. Držitelem světového rekordu je ale paradoxně málo známý Tim Storms.

Oba výše zmínění zpěváci bezesporu patří mezi ty nejpopulárnější v historii, jejich hlas je ale nepředurčuje k tomu, aby byli zároveň těmi nejlepšími. Oba sice měli úctyhodný hlasový rozsah čítající až čtyři oktávy, najdeme ale zpěváky, kteří jsou na tom ještě lépe.

Například Michael Holbrook Penniman, známý pod pseudonymem Mika, má rozsah 5 oktáv. Tím dodnes udivuje lékaře z celého světa a patří mezi ty nejlepší zpěváky vůbec, ani on ale není tím nejlepším.

Tím nejlepším zpěvákem na planetě je americký operní zpěvák Tim Storms. Jeho hlasový rozsah je neuvěřitelný, dosáhne totiž 10 oktáv, za což si vysloužil zápis do Guinnessovy kniha rekordů. Druhý světový rekord drží za nejhlubší vydaný tón, který kdy nějaký člověk dokázal zazpívat.

Storms se zaměřuje především na klasickou hudbu a operní zpěv, proto není tak známý, přesto dokáže zazpívat písně, které nikdo jiný na světě. Jak to dokáže? To bylo lékařům dlouho záhadou. Nakonec zjistili, že má dvakrát tak dlouhé hlasivky oproti obyčejným lidem, které se navíc mohou pohybovat tak jako u nikoho jiného.

Některé zdroje mylně uvádějí jako nejlepšího zpěváka světa Mika Pattona. Zpěvák slavné skupiny Faith No More ale dosáhne "pouze" na šest oktáv, což z něj činí druhého nejlepšího zpěváka na světě, ale díky svému zaměření jde o nejlepšího zpěváka populární hudby.

Témata:  Tim Storms

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Seriál Pán prstenů

Embracer a 'Pán prstenů': Jak slavná sága přispívá k poklesu zisků?

Švédská herní společnost Embracer, vlastnící práva na „Pána prstenů“ a další Tolkienova díla, zaznamenala 10% pokles tržeb v zábavní divizi, což je důsledkem nižší aktivity kolem těchto značek. Společnost to přičítá nedostatku nových produktů a omezené nabídce. Přesto věří, že univerzum „Pána prstenů“ má dlouhodobý potenciál stát se klíčovým zdrojem příjmů.