Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemřela Aťka Janoušková, propůjčila hlas včelce Máje

Aťka Janoušková
Aťka Janoušková
Foto: Profimedia

Ve věku 88 let zemřela herečka Aťka Janoušková, která dala hlas řadě postav z pohádek a večerníčků. Uvedl to dnes Český rozhlas - Radiožurnál, kterému zprávu o úmrtí Janouškové sdělil její kolega Lubomír Zemanec. Hlasem Janouškové promlouvala třeba včelka Mája ve stejnojmenném animovaném seriálu. Janoušková ale hrála i v řadě divadelních představení, kde mohla uplatnit nadání pro tanec a zpěv.

Diváci mohli nezaměnitelný hlas Aťky Janouškové slyšet například ve večerníčcích Broučci a Příběhy včelích medvídků nebo v pohádkovém seriálu Arabela. Jejího hlasového umění hojně využívali i tvůrci televizních reklam. Zahrála si i v několika filmech. Epizodní roli jí svěřil třeba režisér Miloš Forman ve svém oscarovém hitu Amadeus. V divadle a ve filmu ji odsoudil ke ztělesňování spíše vedlejších rolí její malý vzrůst, kdy v dospělosti měřila jen 120 centimetrů.

V roce 2009 obdržela Cenu Františka Filipovského za celoživotní přínos domácímu dabingu. Při přebírání ceny tehdy novinářům řekla, že za pět desítek let, co se dabingu do té doby věnovala, dabovala obrovské množství nejrůznějších zvířat, včetně hmyzu. Počty zvířátek podle ní dokonce převažovaly nad lidskými rolemi. "Samozřejmě nejvíce vzpomínám na včelku Máju, to byla moje nejúspěšnější role, která měla velkou odezvu," uvedla.

Hraní se pražská rodačka - vlastním jménem Vlasta Janoušková - věnovala už od dětství. Byla také členkou Dismanova rozhlasového dětského souboru. Během druhé světové války účinkovala v Národním divadle, odkud ale dostala vyhazov, protože její rodiče zatklo gestapo. Nějaký čas se živila jako cizojazyčná korespondentka, zpět na divadelní prkna ji přivedl až později E. F. Burian.

Témata:  Aťka Janoušková úmrtí filmy

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Seriál Pán prstenů

Embracer a 'Pán prstenů': Jak slavná sága přispívá k poklesu zisků?

Švédská herní společnost Embracer, vlastnící práva na „Pána prstenů“ a další Tolkienova díla, zaznamenala 10% pokles tržeb v zábavní divizi, což je důsledkem nižší aktivity kolem těchto značek. Společnost to přičítá nedostatku nových produktů a omezené nabídce. Přesto věří, že univerzum „Pána prstenů“ má dlouhodobý potenciál stát se klíčovým zdrojem příjmů.