Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Británie zvolila nejpopulárnější vánoční píseň, kvůli jednomu slovu v textu je poprask

Hudba, ilustrační foto
Hudba, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Nejpopulárnější vánoční písní v Británii je více než 30 let starý hit Fairytale of New York od irské skupiny The Pogues. Vyplývá to z výsledků průzkumu britské asociace autorů hudebních děl PRS for Music. Text písně přitom vzbuzuje kontroverze, protože obsahuje vulgarismy.

Druhé místo v průzkumu obsadila píseň Last Christmas od britského popového dua Wham!, za kterou následovala píseň Merry Xmas Everybody od britské rockové skupiny Slade.

Píseň Fairytale of New York byla poprvé vydána v roce 1987, jako duet ji nazpívali frontman skupiny Pogues Shane MacGowan a zpěvačka Kirsty MacCollová. Kontroverze vzbuzuje zejména použití anglického slova faggot, což je hanlivé označení pro homosexuála.

Britská rozhlasová stanice BBC Radio 1 se toto slovo v roce 2007 rozhodla z písně vystřihnout, po rozhořčené reakci části posluchačů však svůj postoj změnila. Výzvy k cenzuře písně se nicméně stále objevují, loni s takovýmto návrhem přišel například moderátor irské státní televizní a rozhlasové společnosti RTÉ Eoghan McDermott.

Píseň složili MacGowan a další člen kapely Pogues Jem Finer. Klíčovými postavami v textu písně jsou irský přistěhovalec trávící Štědrý večer na záchytce v New Yorku a jeho přítelkyně.

Skupina Pogues vznikla v Londýně na počátku 80. let a slavila úspěchy originální směsicí melodických irských písní a ostrého punk rocku. Frontman MacGowan krom hudebního a textařského talentu proslul rovněž svou náklonností k alkoholu a chybějícími zuby.

Témata:  hudba Vánoce Velká Británie kultura

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Seriál Pán prstenů

Embracer a 'Pán prstenů': Jak slavná sága přispívá k poklesu zisků?

Švédská herní společnost Embracer, vlastnící práva na „Pána prstenů“ a další Tolkienova díla, zaznamenala 10% pokles tržeb v zábavní divizi, což je důsledkem nižší aktivity kolem těchto značek. Společnost to přičítá nedostatku nových produktů a omezené nabídce. Přesto věří, že univerzum „Pána prstenů“ má dlouhodobý potenciál stát se klíčovým zdrojem příjmů.