Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prevence před nechtěným otěhotněním? Projekt skončil fiaskem

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Canberra - Panenky imitující potřeby novorozenců, které mají sloužit jako prevence před nechtěným otěhotněním, nemají kýžený efekt.

Píše o tom dnes zpravodajský server BBC News s odvoláním na zdravotnický časopis The Lancet. V programu prevence, který má zabránit nežádanému početí u mladých děvčat, se využívá panenka, která začne plakat, když potřebuje nakrmit, když si potřebuje říhnout nebo když chce vyměnit plenku.

Studie se zaměřila na více než tisícovku dívek ze státu Západní Austrálie ve věku mezi 13 a 19 lety, které se zúčastnily programů prevence před předčasným rodičovstvím. Experti je pak sledovali až do věku 20 let.

Z absolventek programu prevence před nechtěným otěhotněním porodilo do svých 20 let osm procent dívek a devět procent podstoupilo potrat. Z dívek, které se programu prevence neúčastnily, porodila do svého dvacátého roku pouhá čtyři procenta a šest procent šlo na potrat.

Julie Quinlivanová z australského Ústavu pro výzkum zdraví jako jeden z důvodů neúspěchu programu uvedla, že simulátor nedokáže věrně zprostředkovat, jaké to je pečovat o čerstvě narozené dítě. Také upozornila, že program se zaměřil pouze na velmi mladé dívky, a nikoli na chlapce, kteří při nechtěném početí hrají stejně důležitou roli. Program podle Quinlivanové také dostatečně nezdůrazňuje negativa rodičovství v příliš nízkém věku.

Témata:  těhotenství ženy děti

Související

Aktuálně se děje

2:12

Menšík a Sovák říkali blbosti o ničem? Miroslav Hanuš měl možná lépe volit slova

Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák jsou dodnes považováni za geniální vypravěče. Na tradici takto nadaných lidí mezi českými herci navazuje Miroslav Hanuš, který se o dvojici velikánů vyjádřil po svém. A možná měl více vážit slova. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.