Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tajemství horké čokolády? Nápoj starý tisíce let dříve čokoládou nebyl

Čokoláda, ilustrační fotografie
Čokoláda, ilustrační fotografie
Foto: Marie Cvrčková, EuroZprávy.cz

Horkou čokoládu mají mnozí lidé spojenou se zimou, kdy se po procházce v mrazu či výletu na lyžích člověk potřebuje zahřát. A horká čokoláda je na to nejlepší – voňavá, sladká, hustá… Přesně taková však mayská čokoláda nebyla.

Mayové objevili kakao okolo roku 900 našeho letopočtu. Před nimi ho podle historiků měli objevit Olmékové a z jejich slova „kakawa“ vzniklo slovo kakao. O Olmécích je jisté, že užívali kakao, o čokoládě si však nikdo není jistý. Oproti tomu Mayové už pracovali s čokoládou. A měli ji tak rádi, že kakaové boby zobrazovali na svém umění a pohřbívali s nimi krále.

Mayové čokoládu používali všude a při jakékoliv příležitosti. V rituálech čokoláda nahrazovala krev. Během svatebního se obřadu ženich a nevěsta střídali v pití čokolády a během křtin se také užívala čokoláda. Mayové měli dokonce i boha kakaa!

Vy byste asi bankovky nejedli, Mayové však kakaové boby užívali i jako platidlo. Za 10 bobů jste si mohli koupit králíka nebo prostitutku na jednu noc, uvedl server Facts about Chocolate. Za 100 bobů jste si mohli koupit otroka. Podvodníci dokonce vyráběli falešné boby z jílu.

Mayové si nevychutnávali čokoládu ve formě tabulek či bonbónů, pevná čokoláda ve ve světě začala objevovat až v 19. století. Mayové připravovali čokoládu na pití. Čokoládu považovali za nápoj bohů a bohatí Mayové si ji vychutnávali po jídle, jako se ve vyšších společnostech vychutnává whiskey. Ovšem i obyčejní lidé se k čokoládě dostali alespoň jednou za čas.

Pro Maye to sice byla lahůdka, dnešním lidem by pravděpodobně nechutnala. Její název „xocolatl“ se překládá jako hořká voda. A tou mayská čokoláda byla. Tehdy v Americe cukr nikdo neužíval, nápoj proto nebyl sladký.

Mayové čokoládu vyrobili tím, že nechali boby fermentovat a poté schnout a upražit. Z upražených bobů oloupali slupky a jádra rozdrtili v hmoždíři, dokud nevznikla pastovitá hmota. Tu smíchali s horkou vodou a chilli, podle některých pramenů přidávali jiné koření, jako je skořice. Vzniklý nápoj tak přelévali mezi nádobami tak dlouho, dokud nevznikla hustá pěna, která prý byla na nápoji nejlepší.

Témata:  čokoláda Mayové historie

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Hráči České republiky slaví po skórování v zápase předkola skupiny A mezi Norskem a Českou republikou na Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2024 v Praze (Česká republika, 11. května 2024).

MS v hokeji 2024: Češi dramaticky otočili zápas a porazili norský tým

Druhý těžký zápas ve dvou dnech museli čeští hokejisté sehrát na úvod domácího světového šampionátu. Zatímco páteční duel s Finskem gól ze hry navzdory skvělému hokeji nenabídl a rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy, kdy ten rozhodující proměnil kapitán Roman Červenka, v sobotním duelu s Norskem padlo hned devět branek. Tento zápas ale pro Čechy nezačal nejlépe a to i přes to, že Červenka ve svém 200. zápase za národní tým otevřel skóre. Norové totiž ještě v první třetině otočili na 3:1 a Češi se dlouho následně snažili o vyrovnání. To se podařilo v bojovné druhé třetině a až ve třetí třetině se jim podařilo otočit stav zpátky na svou stranu. Zásluhou Stránského, Hájka a Paláta tak nakonec došli k výhře 6:3.