Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cestování letadlem není bezpečné? Lidem hrozí ozáření větší než v jaderných elektrárnách

Letadla, ilustrační foto
Letadla, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Washington - Letecká doprava nikdy nebyla bez zdravotních rizik. Hrozila různá nebezpečí od šíření nemocí až po žilní trombózu. Mnohem méně známé je však nebezpečí ozáření z radiace. I právě v jaderné elektrárně by bylo z tohoto pohledu bezpečnější. O tom informoval australský server News.

Proč tomu tak je? Letecká doprava nás totiž výrazně přibližuje k vnějším hranicím zemské atmosféry, čímž nás vystavuje většímu riziku vystavení nebezpečnému kosmickému záření.

Když stojíme oběma nohama bezpečně na zemi, jsme chráněni před malými atomovými částicemi, které se vlivem našeho magnetického pole odrážejí kolem prostoru rychlostí světla.

Pokud však letíme ve výšce 12 kilometrů, mohou tyto atomové částice. pokud se střetnou se zemskou atmosférou, proniknout do našich buněk. Podle NASA jsou cestující uvnitř letadla v takové výšce mnohem pravděpodobněji vystaveni atomům s vysokou energií, které pronikají do atmosféry.

Ve skutečnosti může být rychlost radiační expozice tak vysoká, že členové posádek leteckých společnosti na celém světě jsou kvůli vystavení kosmickým paprskům klasifikováni jako "radiační pracovníci".

Na území Spojených států jsou pracovníci v tomto odvětví dokonce vedeni jako ti, kteří čelí nejvyšší roční dávce radiace. Dokonce větší míře než lidé pracující v jaderných reaktorech.

To v teoretické rovině znamená, že cestování v letadle může být z hlediska radiace nebezpečnější pro zdraví než stání blízko jaderného reaktoru z elektráren.

"Kosmické paprsky na zemském povrchu nejsou významným rizikem," řekl důstojník NASA v oblasti radiační zdravotní péče Eddie Semones. "V praxi se nakonec stejně setkáte mnohem častěji s radioaktivními částicemi na povrchu Země než s galaktickými kosmickými paprsky."

Témata:  letectví a letadla radiace zdraví

Aktuálně se děje

18. května 2024 21:39

Tusk: Polsko dá miliardy na opevnění hranice s Ruskem a Běloruskem

Polsko se chystá investovat devět miliard zlotých (přibližně 58 miliard korun) do zlepšení bezpečnostních opatření na hranicích s Ruskem a Běloruskem. Oznámil to premiér Donald Tusk. Varšava plánuje i výstavbu opevnění. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Hráči České republiky slaví po skórování v zápase předkola skupiny A mezi Norskem a Českou republikou na Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2024 v Praze (Česká republika, 11. května 2024).

MS v hokeji 2024: Češi dramaticky otočili zápas a porazili norský tým

Druhý těžký zápas ve dvou dnech museli čeští hokejisté sehrát na úvod domácího světového šampionátu. Zatímco páteční duel s Finskem gól ze hry navzdory skvělému hokeji nenabídl a rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy, kdy ten rozhodující proměnil kapitán Roman Červenka, v sobotním duelu s Norskem padlo hned devět branek. Tento zápas ale pro Čechy nezačal nejlépe a to i přes to, že Červenka ve svém 200. zápase za národní tým otevřel skóre. Norové totiž ještě v první třetině otočili na 3:1 a Češi se dlouho následně snažili o vyrovnání. To se podařilo v bojovné druhé třetině a až ve třetí třetině se jim podařilo otočit stav zpátky na svou stranu. Zásluhou Stránského, Hájka a Paláta tak nakonec došli k výhře 6:3.