Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Strach z „nemrtvých“ měli už lidé ve středověku? Zohavená lidská těla prozradila děsivé detaily

Strach z „nemrtvých“ měli už lidé ve středověku
Strach z „nemrtvých“ měli už lidé ve středověku
Foto: Pixabay

Ačkoliv by se mohlo zdát, že zombie jsou fenoménem moderní doby díky různým knihám, počítačovým hrám, filmům a seriálům, opak je pravdou. Vědci zjistili, že strach z „nemrtvých“ měli už lidé ve středověku.

Středověk byla v Anglii hodně těžká doba. Nejen, že se lidé museli mít na pozoru před revoltujícími venkovany, drancováním Vikingů a černou smrtí, ale kromě toho měli strach z nemrtvých neboli zombie.

Výzkumníci ze skupiny Historic England a univerzity v Southamptonu v nové studii publikované v magazínu Journal of Archaeological Science Reports uvádí, že našli na „první dobrý archeologický důkaz“, že lidé ve středověké Anglii věřili na nemrtvé.

Vědci uvádí, že vesničané v osadě Wharram Percy, v severním Yorkshire rozřezávali, rozkouskovávali, mrzačili a pálili zbytky mrtvých. Porovnali proto tyto poznatky s historickými dokumenty a na základě svých zjištění věří, že je pravděpodobné, že těla byla zmrzačena ze strachu, že by mohla znovu povstat ze svých hrobů.

Archeologové ve Wharram Percy vykopali 137 kusů kostí, které patří nejméně 10 různým lidem a které jsou datovány do 11. až 14. století. Na kostech byly objeveny popáleniny a další značky zřejmě vytvořené nožem. Tyto symboly se nacházely především kolem lebky a na krku. To podle expertů naznačuje, že lidé nebyli zmasakrováni kvůli masu během hladomoru, ale že jejich těla byla násilně rozcupována.

Jak poukazuje server IFL Science, některé kultury mrzačily mrtvé nežádoucí a cizí lidi, tyto mrtvoly nicméně prokazatelně patřily tamním obyvatelům. „Izotopy stroncia v zubech odráží geologii, v níž jedinec žil, když se v dětství vytvářely jeho zuby,“ vysvětluje Alistair Pike z University of Southampton, který vedl analýzu zubů mrtvých. „Porovnání mezi izotopy v zubech a geologie kolem Wharram Percy naznačuje, že vyrostli v blízkosti místa, kde byli pohřbeni, případně přímo v obci,“ dodal.

Ale proč tedy byli někteří členové komunity po smrti takto zohaveni? Ve středověku existovala lidová víra, že mrtvoly by mohly povstat ze svých hrobů a způsobit katastrofu živým, šířit choroby a násilně útočit. Ti, kteří vedli „zlý“ život nebo měli nevyřízené účty s živými, byli obzvláště náchylní k tomuto chování. Středověcí spisovatelé potvrzují, že lidé jejich tělům sekali hlavy, pálili je, nebo jinak ničili tělo všemi dostupnými prostředky.

„Představa, že kosti nalezené v Wharram Percy jsou pozůstatky těl spálených a rozsekaných lidí a že toto opatření mělo zastavit jejich návrat z hrobů, je pod tíhou důkazů to nejlepší vysvětlení,“ uvádí Simon Mays ze skupiny Historic England . „Máme-li pravdu, pak je to první platný archeologický důkaz pro tuto praxi,“ dodává.

Témata:  zajímavosti historie klinická smrt

Aktuálně se děje

16. května 2024 18:37

Ukrajinci dosáhli zlepšení situace v Charkovské oblasti, tvrdí prezident i armáda

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že obráncům se podařilo částečně stabilizovat situaci v pohraniční části Charkovské oblasti na východě Ukrajiny. Ukrajinská armáda dnes sdělila, že na některých místech zastavila ruský postup. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Hráči České republiky slaví po skórování v zápase předkola skupiny A mezi Norskem a Českou republikou na Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2024 v Praze (Česká republika, 11. května 2024).

MS v hokeji 2024: Češi dramaticky otočili zápas a porazili norský tým

Druhý těžký zápas ve dvou dnech museli čeští hokejisté sehrát na úvod domácího světového šampionátu. Zatímco páteční duel s Finskem gól ze hry navzdory skvělému hokeji nenabídl a rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy, kdy ten rozhodující proměnil kapitán Roman Červenka, v sobotním duelu s Norskem padlo hned devět branek. Tento zápas ale pro Čechy nezačal nejlépe a to i přes to, že Červenka ve svém 200. zápase za národní tým otevřel skóre. Norové totiž ještě v první třetině otočili na 3:1 a Češi se dlouho následně snažili o vyrovnání. To se podařilo v bojovné druhé třetině a až ve třetí třetině se jim podařilo otočit stav zpátky na svou stranu. Zásluhou Stránského, Hájka a Paláta tak nakonec došli k výhře 6:3.