Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdy zemřete? Revoluční technologie předpovídá s 90% přesností, jak dlouho budete žít

Nemoc, bolest, ilustrační foto
Nemoc, bolest, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Počítače možná brzy budou ovlivňovat náš život mnohem více, než bychom si kdy dokázali představit. Vědci totiž vyvíjejí počítačový program, který předpovídá, kdy zemřete - s 90% přesností. Ten by mohl například pomoci při rozhodování o péče o terminálně nemocné pacienty.

Tým výzkumníků na Stanfordské univerzitě v USA vyvinul počítačový program, který dokáže předpovědět, kdy nemocný pacient zemře – a to s poměrně velkou přesností. Podle týmu je totiž jejich program přesný v devadesáti procentech případů. Použit by měl být k určení vhodné péče pro pacienty v terminálním stádiu onemocnění.

Program využívá umělou inteligenci a vychází z analýzy 160 000 souborů obsahující data dospělých a dětských pacientů z dětské nemocnice Stanford and Lucile Packard Children's hospital, píše server International Business Times.

Program vychází ze zdravotnických záznamů, jako jsou diagnóza, postupy léčby a toho, jaké léky pacient užíval. Algoritmus byl aplikován na 40 000 aktivních pacientů. Jeho úkolem bylo předpovědět, kteří z nich v následujících třech až dvanácti měsících zemřou. Správně to dokázal určit v 90% případů.

„Rozsah dostupných údajů nám umožnil vybudovat model predikce úmrtnosti,“ řekl Anand Avati, pracovník laboratoří Stanfordské univerzity. Model by měl pomoci lidem, kteří trpí terminálními nemocemi a kteří potřebují specializovanou léčbu zaměřenou na zlepšení kvality života. Může jim být prý také poskytnuta účinnější úleva od příznaků a stresu z nemoci.

Vědci plánují pokračovat ve zdokonalování systému s pomocí dalších údajů, až potom by měl být program využíván zdravotnickým personálem v nemocnicích. Kenneth Jung, vědecký pracovník na Stanfordské univerzitě, řekl: „Myslíme si, že lékaři by v tomto procesu měli hrát stále svou roli. Měli bychom o tom přemýšlet jako o „strojovém učení plus doktor", což je způsob, kterým se chceme vydat. Nejde jen o slepé lékařské zásahy založené na algoritmech. Takto bychom se dostali na pevnější půdu - jak eticky, tak i bezpečnostně."

Témata:  lékaři nemoc pacienti

Aktuálně se děje

20. května 2024 21:54

Litva: Ukrajina by měla mít více svobody při útocích na cíle v Rusku

Západní spojenci Ukrajiny by měli zrušit omezení na použití zbraní dodaných na Ukrajinu a dopřát Kyjevu více svobody při útocích na cíle v Rusku. V pondělí to během rozhovoru prohlásil litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Hráči České republiky slaví po skórování v zápase předkola skupiny A mezi Norskem a Českou republikou na Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2024 v Praze (Česká republika, 11. května 2024).

MS v hokeji 2024: Češi dramaticky otočili zápas a porazili norský tým

Druhý těžký zápas ve dvou dnech museli čeští hokejisté sehrát na úvod domácího světového šampionátu. Zatímco páteční duel s Finskem gól ze hry navzdory skvělému hokeji nenabídl a rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy, kdy ten rozhodující proměnil kapitán Roman Červenka, v sobotním duelu s Norskem padlo hned devět branek. Tento zápas ale pro Čechy nezačal nejlépe a to i přes to, že Červenka ve svém 200. zápase za národní tým otevřel skóre. Norové totiž ještě v první třetině otočili na 3:1 a Češi se dlouho následně snažili o vyrovnání. To se podařilo v bojovné druhé třetině a až ve třetí třetině se jim podařilo otočit stav zpátky na svou stranu. Zásluhou Stránského, Hájka a Paláta tak nakonec došli k výhře 6:3.