Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jsme ostudou Evropy? Světové organizace si posvítily na toxické Česko

Česká republika
Česká republika
Foto: Pixabay

Češi nedbají o svoje životní prostředí a zamořují tím jak svou zemi, tak i celou Evropu. Ukázaly to údaje několika světových organizací, které se shodují, že v Evropě patříme mezi ty nejtoxičtější země.

Ekologové pravidelně porovnávají desítky zemí celého světa a upozorňují na ty, které nedbají o své životní prostředí. Patří mezi ně i Česká republika, která se s několika dalšími řadí mezi ty nejhorší v Evropě.

Odborníci hodnotí země na základě pěti enviromentálních faktorů, kterými jsou spotřeba energie na jednoho obyvatele, emise oxidu uhličitého ze spalování paliv, úroveň znečištění ovzduší, úmrtí způsobené znečištěným vzduchem a produkce energie z obnovitelných zdrojů. 

V celosvětovém měřítku dopadly podle dostupných údajů nejhůře Saúdská Arábie, Kuvajt, Katar, Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Omán, Turkmenistán, Libye, Kazachstán a nakonec Trinidad a Tobago.

Naopak nejméně znečišťují svět země, kde průmysl není tak rozvinutý a automobilová doprava není úplnou samozřejmostí. Jsou to například Keňa, Tanzanie, Etiopie, Mosambik, Kamerun, Zambie, Indonésie, Zimbabwe, Brazílie a Kongo.

Z údajů, které poskytují Mezinárodní energetická agentura (IEA) a Světová zdravotnická organizace (WHO) vyplývá, že i v rámci Evropy lze nalézt země, které o své prostředí přílišně nedbají. Nejhůře je na tom Lucembursko, Bulharsko a Bosna a Hercegovina. V těsném závěsu se nachází Česká republika, Slovensko, Rusko a Bělorusko.

Na druhé straně žebříčku se nachází Španělsko, Portugalsko Francie a Švédsko. Poměrně malé znečištění produkuje také Velká Británie a Itálie. Německo, Norsko, Finsko a některé další země se nachází zhruba uprostřed pomyslného žebříčku.

Podle odborníků není radno míru znečištění podceňovat. Projeví se totiž v klimatických změnách, které by mohly mít katastrofální následky pro naši planetu. Ostatně ty už se postupně projevují, poslední roky byly totiž nejteplejší za posledních 115 let.

Témata:  odpady toxický odpad Česká republika

Aktuálně se děje

16. května 2024 8:46

Fico je po operaci stabilizovaný, tvrdí úřady. Bojuje o život, píší média

Slovenský premiér Robert Fico je středečním atentátu nadále hospitalizován v nemocnici v v Banské Bystrici. Informace o jeho zdravotním stavu se ale rozcházejí. Televize Markíza dnes ráno uvedla, že je po několikahodinové operaci stále v ohrožení života. Podle prohlášení místopředsedy vlády Tomáše Taraby a státního tajemníka Filipa Kuffy je ale Ficův stav stabilizovaný.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Hráči České republiky slaví po skórování v zápase předkola skupiny A mezi Norskem a Českou republikou na Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2024 v Praze (Česká republika, 11. května 2024).

MS v hokeji 2024: Češi dramaticky otočili zápas a porazili norský tým

Druhý těžký zápas ve dvou dnech museli čeští hokejisté sehrát na úvod domácího světového šampionátu. Zatímco páteční duel s Finskem gól ze hry navzdory skvělému hokeji nenabídl a rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy, kdy ten rozhodující proměnil kapitán Roman Červenka, v sobotním duelu s Norskem padlo hned devět branek. Tento zápas ale pro Čechy nezačal nejlépe a to i přes to, že Červenka ve svém 200. zápase za národní tým otevřel skóre. Norové totiž ještě v první třetině otočili na 3:1 a Češi se dlouho následně snažili o vyrovnání. To se podařilo v bojovné druhé třetině a až ve třetí třetině se jim podařilo otočit stav zpátky na svou stranu. Zásluhou Stránského, Hájka a Paláta tak nakonec došli k výhře 6:3.