Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Temná skvrna naší historie? Vláda se na unesené Čechoslováky vykašlala, zachránil je dlouhý pochod

Muzeum totalitního režimu Valtice
Muzeum totalitního režimu Valtice
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Píše se 12. březen 1983 a angolské povstalecké jednotky Národního svazu pro úplnou nezávislost Angoly (UNITA) unášejí v oblasti města Alto Catumbela 66 československých občanů. Očekává se, že československá vláda začne s únosci jednat o jejich propuštění, o to více pak všechny šokuje, že opak se stane pravdou. Politici povstalce ignorují a rukojmí zanechají napospas osudu.

V zadržení skupině bylo 28 čs. expertů, lékařka, dvě zdravotnice, 14 manželek odborníků a 21 dětí, někteří z nich pracovali na výstavbě tamní celulózky.

O čtyři dny později vyrazili zajatci na tříměsíční strastiplnou pouť na východ země, při které ušli pěšky 1500 kilometrů a přes 1000 kilometrů ujeli na korbách nákladních aut. Při pochodu zemřel 19. dubna sedmatřicetiletý Slovák z Bratislavy Jaroslav Navrátil.

Unesení dorazili koncem dubna a v květnu na základnu UNITA Jamba u města Rivungo u zambijských hranic. První skupina 45 zadržovaných (zejména ženy a děti) byla propuštěna již 30. června, ale zbývajících 20 mužů čekalo na svobodu více než rok - do 21. června 1984.

V Angole se hned po získání nezávislosti na Portugalsku v roce 1975 rozhořela občanská válka mezi marxistickým Lidovým hnutím za osvobození Angoly (MPLA), které podporoval socialistický blok, a povstaleckým hnutím UNITA, jež se opíralo o podporu Západu.

UNITA měla tehdy jeden požadavek: politické uznání svého boje, což "v praxi" znamenalo článek v Rudém právu o jednání vlády ČSSR s UNITA a účast náměstka ministra zahraničí při předání zajatců. Do vyjednávání se zapojilo mnoho organizací i osob.

Prezident Gustáv Husák žádal o pomoc generálního tajemníka OSN Javiera Péreze de Cuellar, Mezinárodní výbor Červeného kříže či indickou premiérku Indiru Gándhíovou jako předsedkyni Hnutí nezúčastněných zemí.

Zdlouhavé jednání československého vedení, které zprvu vůbec nechtělo s povstalci jednat, mělo šťastnou tečku až na jaře 1984. Vláda se zavázala, že nebude do Angoly dodávat zbraně ani odborníky, a zajatci se dostali na svobodu. Po přestupu v jihoafrickém Johannesburgu odletěli po vstřícném gestu zairského maršála Mobutua z Kinshasy do Prahy.

Témata:  Československo historie Gustav Husák

Aktuálně se děje

12. června 2024 19:38

Česko by mělo podle Fialy za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy

MS v hokeji

Švédové získali na MS v hokeji po boji s Kanadou bronz

Nedělním programem vrcholí 87. mistrovství světa v ledním hokeji konající se v České republice. Před tím než večer od 20:20 k očekávanému finále nastoupí Češi se Švýcarskem, tak se o odpolední duel o bronz postarali poražení semifinalisté Švédsko a Kanada. Nakonec bronz putuje na sever Evropy poté, co dokázali žlutomodří zdolat Kanadu 4:2.