Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trocha alkoholu vám zkrátí život o 30 minut? Sklenice piva či vína může napáchat divočinu, zjistili vědci

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Jary Novak

Traduje se, že jedna sklenka vína denně nikomu neuškodí. Pokud si říkáte, že když čas od času dáte i druhou skleničku, nemůže to ničemu vadit, šeredně se pletete. Tvrdí to alespoň nově zveřejněná rozsáhlá studie.

Špatné zprávy pro příležitostné pijáky - jen jedna sklenka vína nebo piva nad doporučený týdenní hranici by mohla snížit očekávanou délku života o 30 minut, říká nová studie zveřejněná v lékařském časopise The Lancet. Studie zkoumala, jak se doporučení o konzumaci alkoholu liší po celém světě.

V USA je doporučený limit pro muže 196 gramů alkoholu za týden – což je asi 11 standardních sklenic vína nebo půllitrů piva. U žen je to jen 98 gramů týdně, píše server Bussines Insider.

Například v Itálii, Portugalsku a Španělsku jsou doporučení téměř o 50% vyšší, zatímco ve Velké Británii jsou téměř o 50% nižší. A Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že by ženy neměly vypít víc než 20 gramů alkoholu denně, u mužů je to pak 30 gramů.

Studie pracovala s daty jednotlivých účastníků z 83 dlouhodobých studií v 19 zemích s vysokými příjmy s cílem lépe definovat prahové hodnoty alkoholu spojené s nejnižším rizikem nebo úmrtností a kardiovaskulární onemocnění. celkem 599 912 pijanů bez předchozího kardiovaskulárního onemocnění bylo rozděleno do osmi skupin podle množství alkoholu - v gramech - zkonzumovaných za týden.

Studie pak vyhodnotila spotřebu alkoholu ve vztahu ke „všem příčinám úmrtnosti" a kardiovaskulárním chorobám. Ukázalo se, že prahová hodnota pro nejmenší riziko úmrtnosti byla asi 100 gramů alkoholu za týden - což vychází na necelých pět sklenic vína nebo pět piv týdně. Navzdory této skutečnosti ale 50 % účastníků uvedlo, že pije více než 100 g alkoholu týdně a 8,4 % dokonce vypijí více než 350 gramů týdně.

Muži, kteří hlásili, že pijí méně než 100 g alkoholu za týden, měli ve věku 40 let o rok až dva vyšší předpokládaný věk dožití než ti, kteří pijí 196 g alkoholu týdně. Ženy, které uváděly, že vypijí více než 98 g týdně měly ve věku 40 let kratší průměrnou délku života o 1,3 roku oproti ženám, které uváděly, že pijí podprahové hodnoty.

Studie také zjistila, že pití více než 100 g týdně zvyšuje riziko mrtvice, fatální aneuryzma, srdeční selhání a úmrtí. Analýza také naznačuje, že pijáci piva nebo lihovin, stejně jako častí pijáci, mají nejvyšší riziko úmrtí.

Podle předního vědce, který poskytl rozhovor deníku The Guardian, bylo riziko u 40letého člověka, který pije nad doporučeným denním limitem, srovnatelné s rizikem, které přináší kouřením.

Témata:  alkohol víno pivo vědci

Aktuálně se děje

16. května 2024 9:38

Putin a další světoví lídři odsoudili útok na Fica

Ruský prezident Vladimir Putin poslal slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové telegram v souvislosti s atentátem na premiéra Roberta Fica. Kreml útok na předsedu vlády odsoudil jako naprosto nepřijatelný, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Hráči České republiky slaví po skórování v zápase předkola skupiny A mezi Norskem a Českou republikou na Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2024 v Praze (Česká republika, 11. května 2024).

MS v hokeji 2024: Češi dramaticky otočili zápas a porazili norský tým

Druhý těžký zápas ve dvou dnech museli čeští hokejisté sehrát na úvod domácího světového šampionátu. Zatímco páteční duel s Finskem gól ze hry navzdory skvělému hokeji nenabídl a rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy, kdy ten rozhodující proměnil kapitán Roman Červenka, v sobotním duelu s Norskem padlo hned devět branek. Tento zápas ale pro Čechy nezačal nejlépe a to i přes to, že Červenka ve svém 200. zápase za národní tým otevřel skóre. Norové totiž ještě v první třetině otočili na 3:1 a Češi se dlouho následně snažili o vyrovnání. To se podařilo v bojovné druhé třetině a až ve třetí třetině se jim podařilo otočit stav zpátky na svou stranu. Zásluhou Stránského, Hájka a Paláta tak nakonec došli k výhře 6:3.