Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Umělá inteligence: Vědce čeká obtížný úkol. Jak ji naučit nezabíjet?

Jaká budoucnost nás čeká?
Jaká budoucnost nás čeká?
Foto: Pixabay

V rozvoji umělé inteligence (AI) se podle jedněch skrývá obrovská příležitost, podle druhých pak ale i velká rizika. Nejnověji se touto problematikou zabývá Velká Británie.

Horní komora britské sněmovny se intenzivně věnuje otázce umělé inteligence (AI). Podle britských lordů je potřeba zpřesnit a upravit tamní legislativu tak, aby AI byla používána pouze k obecnému dobru, nikoliv k páchání násilí. Členové sněmovny se domnívají, že britský právní řád potřebuje v tomto směru řadu úprav.

Výsledkem práce britské sněmovny je dokument, jež bývá pracovně nazýván „kodex umělé inteligence“. V něm je shrnuto pět základních tezí, jimiž by se dle názoru lordů měli řídit lidé, kteří jsou za vývoj AI odpovědni. Velká Británie by se v budoucnu totiž ráda stala průkopníkem na poli umělé inteligence.

Podle člena britské horní sněmovny lorda Clementa-Jonese s sebou rozvoj AI nese kromě příležitostí i rizika. „AI není bez rizik. Je potřeba zabývat se i etickou rovinou. Pak veřejnost uvidí přínosy, ale zároveň bude schopna čelit i zneužití AI.“ řekl pro britskou televizi Sky.

Před zneužitím varují i různá občanská združení. Například iniciativa Big Brother Watch dlouhodobě kritizuje záměr policie v Durhamu, jež hodlá AI používat k vyhodnocování, na kterého pachatele by měla být uvalena vazba. Podle aktivistů je to rizikový krok, obzvláště proto, že umělá inteligence ještě zdaleka nefunguje bez chyb.

Podle nevládních organizací je zde také riziko, že různé soukromé firmy budou prostřednictvím umělé inteligence sbírat o lidech obrovské možství dat. S nimi pak mohou nakládat ve svůj prospěch. Ve Velké Británii se již před časem rozhořel skandál, kdy bylo zjištěno že firma Deep Mind, jež se rozvojem umělé inteligence zabývá, neoprávněně nakládala s daty téměř dvou miliónů Britů. Jednalo se o všemožné údaje, včetně zdravotního stavu.

Témata:  Velká Británie Parlament Velké Británie umělá inteligence (AI)

Aktuálně se děje

16. května 2024 8:46

Fico je po operaci stabilizovaný, tvrdí úřady. Bojuje o život, píší média

Slovenský premiér Robert Fico je středečním atentátu nadále hospitalizován v nemocnici v v Banské Bystrici. Informace o jeho zdravotním stavu se ale rozcházejí. Televize Markíza dnes ráno uvedla, že je po několikahodinové operaci stále v ohrožení života. Podle prohlášení místopředsedy vlády Tomáše Taraby a státního tajemníka Filipa Kuffy je ale Ficův stav stabilizovaný.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Hráči České republiky slaví po skórování v zápase předkola skupiny A mezi Norskem a Českou republikou na Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2024 v Praze (Česká republika, 11. května 2024).

MS v hokeji 2024: Češi dramaticky otočili zápas a porazili norský tým

Druhý těžký zápas ve dvou dnech museli čeští hokejisté sehrát na úvod domácího světového šampionátu. Zatímco páteční duel s Finskem gól ze hry navzdory skvělému hokeji nenabídl a rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy, kdy ten rozhodující proměnil kapitán Roman Červenka, v sobotním duelu s Norskem padlo hned devět branek. Tento zápas ale pro Čechy nezačal nejlépe a to i přes to, že Červenka ve svém 200. zápase za národní tým otevřel skóre. Norové totiž ještě v první třetině otočili na 3:1 a Češi se dlouho následně snažili o vyrovnání. To se podařilo v bojovné druhé třetině a až ve třetí třetině se jim podařilo otočit stav zpátky na svou stranu. Zásluhou Stránského, Hájka a Paláta tak nakonec došli k výhře 6:3.