Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Albert Einstein se zastal Čechů? Chamberlein zachránil Hitlera a přiměl Francii, aby zradila Čechy, tvrdil

Einstein, Albert
Einstein, Albert
Foto: Pixabay

Pozůstatky dopisů napsaných v němčině teoretickým fyzikem Alberte Einsteinem neobsahují poznámky o fyzice, jak by se vzhledem k jeho povolání mohlo zdát. Korespondence obsahuje jeho myšlenky a komentáře ke světovým událostem i jeho předpověď týkající se získání Nobelovy ceny. Z českého pohledu je zajímavý především list, ve kterém se Einstein zmiňuje o Mnichovské dohodě.

Jak zmiňuje server Art Daily, Einstein napsal dne 10. října 1938 z amerického Princetonu, kde v té době žil, dopis svému nejlepšímu příteli, italsko-švýcarskému inženýrovi Michelu Bessovi. Právě on pomohl Einsteinovi získat práci na patentovém úřadu.

Einstein tento list napsal deset dní poté, co tehdejší anglický premiér Neville Chamberlain podepsal osudovou Mnichovskou dohodu umožňující nacistickému Německu připojit Československo. Einstein tento krok odsoudil a předpověděl, že Chamberlainův postoj povzbudí Hitlera, aby pokračoval ve své evropské expanzi.

Autor dopisu kritizuje Chamberlaina za to, že „doufá, že by Hitler mohl vypustit páru útokem na Rusko", a dodal, že „brzy znovu uvidíme, že důvěřivost z dlouhodobého hlediska neznamená výhru". „Nedělám si naděje o budoucnosti Evropy,“ přiznal se v dopise světoznámý vědec. „Máš důvěru v Brity a dokonce v Chamberlaina? Oh, svatá prostoto,“ posteskl si Einstein.

V korespondenci také přiznává, že se bojí vzestupu krajní pravice v Evropě a varuje, že její popularitu podporují i západní vlády. Zašel dokonce tak daleko, že napsal: „Kdyby nebylo mé práce, nechtěl bych být naživu“. „Ve Francii je levice zatlačena do kouta, kvůli čemuž se k moci dostávají ti, kteří říkají – raději Hitlera než rudé. To už jasně ukázala také politika proti Španělsku,“ tvrdil fyzik.

Chamberlein pak podle něj „zachránil Hitlera ve chvíli, kdy se korunoval věnečkem lásky a míru a přiměl Francii, aby zradila Čechy“. „Udělal to všechno tak chytrým způsobem, že oklamal většinu lidí, dokonce i tebe. Bohužel,“ psal Einstein svému příteli.

Mluvčí amerického aukčního domu Nate D Sanders, který tento dopis prodává, uvedl: „Jedná se o výjimečný a dlouhý dopis podepsaný Albertem Einsteinem z října 1938. Napsal jej deset dní poté, co anglický předseda vlády Neville Chamberlain podepsal Mnichovskou dohodu. Einstein zde ukazuje, že jeho ostrá mysl přesahovala fyziku a zahrnovala také nuance a důsledky mezinárodní diplomacie.“

Připomněl také, že zatímco většina lidí chválila Chamberlaina, že se vyhnul válce tím, že utišil Hitlera, Einstein přesně předpověděl, že to povzbudí Hitlera a způsobí další škody na evropských spojenectvích.

Dopis o Mnichovské dohodě má počáteční cenu 25 tisíc dolarů. Dražit se bude také jeho list o Nobelově ceně, jehož cena začíná na 42 250 dolarech a dopisu o ochraně jeho rodiny při přesídlení do USA, jehož cena začíná na 25 tisících dolarech.

Témata:  Albert Einstein II. světová válka Adolf Hitler

Aktuálně se děje

16. května 2024 8:46

Fico je po operaci stabilizovaný, tvrdí úřady. Bojuje o život, píší média

Slovenský premiér Robert Fico je středečním atentátu nadále hospitalizován v nemocnici v v Banské Bystrici. Informace o jeho zdravotním stavu se ale rozcházejí. Televize Markíza dnes ráno uvedla, že je po několikahodinové operaci stále v ohrožení života. Podle prohlášení místopředsedy vlády Tomáše Taraby a státního tajemníka Filipa Kuffy je ale Ficův stav stabilizovaný.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Hráči České republiky slaví po skórování v zápase předkola skupiny A mezi Norskem a Českou republikou na Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2024 v Praze (Česká republika, 11. května 2024).

MS v hokeji 2024: Češi dramaticky otočili zápas a porazili norský tým

Druhý těžký zápas ve dvou dnech museli čeští hokejisté sehrát na úvod domácího světového šampionátu. Zatímco páteční duel s Finskem gól ze hry navzdory skvělému hokeji nenabídl a rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy, kdy ten rozhodující proměnil kapitán Roman Červenka, v sobotním duelu s Norskem padlo hned devět branek. Tento zápas ale pro Čechy nezačal nejlépe a to i přes to, že Červenka ve svém 200. zápase za národní tým otevřel skóre. Norové totiž ještě v první třetině otočili na 3:1 a Češi se dlouho následně snažili o vyrovnání. To se podařilo v bojovné druhé třetině a až ve třetí třetině se jim podařilo otočit stav zpátky na svou stranu. Zásluhou Stránského, Hájka a Paláta tak nakonec došli k výhře 6:3.