Molekuly látek vyskytující se na mobilním telefonu mohou odhalit ohromující množství informací o zdraví a životním stylu majitele. A to i včetně toho, jakému jídlu dává přednost, či jaké užívá léky.
Vyplývá to z výzkumu kalifornských vědců, kteří na 40 mobilních telefonech, jež testovali, objevili stopy všeho od kofeinu a koření, až po tělová mléka či antidepresiva, napsal zpravodajský server BBC News.
Podle vědců zanecháváme stopy molekul, chemikálií a bakterií na všem, čeho se dotkneme. A dokonce ani důkladné umytí rukou nezabrání jejich přenosu na předměty každodenní potřeby.
S využitím techniky nazvané hmotnostní spektrometrie tým vědců z Kalifornské univerzity testoval 500 vzorků odebraných z mobilních telefonů dospělých dobrovolníků. Tyto vzorky pak porovnali s molekulami z identifikační databáze a sestavili "profil životního stylu" každého majitele telefonu.
Výsledky byly velmi zajímavé, uvedla doktorka Amina Bouslimaniová, která se na studii podílela. "Analýzou molekul, které nechali na svých telefonech, jsme dokázali například říct, že dotyčná osoba je s větší pravděpodobností žena. Používá luxusní kosmetiku, barví si vlasy, pije kávu, má raději pivo než víno, má ráda kořeněné jídlo, léčí se na depresi, nosí krém s ochranným slunečním faktorem a používá repelent. Z toho se dá usuzovat, že tráví hodně času venku - a podobně," dodala.
Většina z molekul se pravděpodobně na mobilní telefony přenáší z kůže, rukou a potu lidí. Předchozí výzkumy zjistily, že repelenty proti komárům a krémy s ochranným slunečním faktorem nechávají stopy na lidské kůži obzvláště dlouhou dobu - dokonce i několik měsíců od posledního použití.
Témata: lidé, vědci, mobily obecně
Související
16. listopadu 2024 16:29
25. října 2024 10:10
17. října 2024 13:53
14. října 2024 20:15
30. srpna 2024 8:41
19. srpna 2024 17:57