Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak na náš působí počasí? Výsledek výzkumu vědce zvedl ze židle

Počasí v létě
Počasí v létě
Foto: Pixabay

Vancouver - Lidé změny počasí zvládají jen s obtížemi a na mnoho z nich působí hůře, než co jiného. Zjistili to kanadští vědci, kteří svou studii publikovali v časopise Plos One. V ní uvádějí, že pro mnoho lidí jsou teplotní výkyvy větším šokem, než teroristické útoky.

K tomuto zajímavému zjištění se experti dopracovali analýzou sociálních sítích, které jsou během nepříznivých povětrnostních podmínek doslova zaplněny depresivními příspěvky.

Výzkumem se zabývali Patrick Baylis z Vancouver School of Economics a Nick Obradovic z Institute of Technology v Massachusetts. Zajímali se o kvalitu statusů a odkazů, s nimiž měli Američané potřebu podělit se s okolním světem.

Prostřednictvím speciálního softwaru počítali počet slov vyjadřujících pozitivní nebo negativní emoce. Zaměřili se na slova jako láska, hezké, ale i odporné a ošklivé. Do studie zahrnuli 2,4 miliardy příspěvků z Facebooku a 1,1 miliardy z Twitteru zveřejněných v letech 2009 a 2016.

Výsledky ukázaly, že nejvíce negativních emocí projevili uživatelé během  nepříznivého počasí nebo v době přírodních katastrof. Překvapivě jich bylo mnohem více, než během teroristických útoků.

"Zjistili jsme, že způsob, jakým se lidé vyjadřují, je formován vnějším počasím. Nepřiměřeně vysoké nebo nízké teploty, srážky, zvýšená vlhkost a oblačnost ovlivňují kvalitu sentimentálních projevů milionů lidí," vysvětlil Obradovic.

Například během chladného počasí byly ponuré a depresivní příspěvky zveřejňovány ve stejné míře, jako během masových přestřelek v kalifornském San Bernardinu v roce 2015.

Při dlouhodobých mrazech zveřejnili lidé více negativních statusů, než při výročí teroristického útoku na dvojčata v New Yorku. Jen o něco méně depresivních odkazů zanechali na sociálních sítích při zemětřesení v San Francisku v roce 2014 nebo v době katastrofálních povodní v roce 2015 v Jižní Karolíně.

Podle vědců se zdá, že lidé pod vlivem počasí otevírají "okno do svého nitra". Počasí přitom ovlivňuje jejich život každý den, zatímco teroristické útoky jsou pro většinu neúčastněných jen jednorázovou záležitostí.

Témata:  počasí vědci

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.