Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Našli vědci nesmrtelnost? Pro lidi narozené po roce 1970 mají dobrou zprávu

Lidé
Lidé
Foto: Pixabay

Lidstvo by už za několik desítek let mohlo dosáhnout nesmrtelnosti. Tvrdí to uznávaný odborník a futurolog Ian Pearson s tím, že prakticky každý kdo se narodil po roce 1970 může mít věčný život na dosah ruky. Ale za strašnou cenu.

Podle britského odborníka vede cesta skrze genetické bioinženýrství nebo napojení těla na robotickou schránku. Ve druhém případě by tak mysl člověka mohla přežít jeho tělo napojená na externí technologie. V tom prvním by se zase vědci zdokonalili v obnově starých a umírajících orgánů a jiných částí těla.

Sám odborník se netají tím, že by rád viděl pokroky na poli oddálení stárnutí a opravách lidského těla. Podle něj je ale zároveň ne příliš reálné udržovat  v chodu stále starší tělo. A omládnutí je zatím pouze vědeckým snem.

Reálněji proto vidí druhou variantu, tedy vytvoření jakéhosi kyborga, který by uchovával vzpomínky a mysl zemřelého člověka. Sám o sobě by už ale člověkem nebyl. "Šlo by o jakousi zálohovanou kopii mysli, kdy by většina lidské inteligence fungovala i bez fyzické podoby," uvádí na svém blogu odborník.

Člověk, který by vytvořil kopii své mysli před biologickou smrtí, by tak byl schopen nadále fungovat. "Navštívíte dokonce svůj vlastní pohřeb a budete pokračovat v přemýšlení. Časem může být vaše inteligence použita ve zmodernizovaném těle," dodal vědec.

Pomineme-li, že samotná vize o zálohování mozku je zatím jen fantazií, transport do jiného těla působí ještě více jako scifi. Podle futurologa by to také nějakou dobu zabralo, než by lidstvo dokázalo vytvořit náhradní tělo pro tyto "robotické" mozky.

Během té doby by zazálohované kopie lidí byly velmi lehce zneužitelné. Elektronickou nesmrtelnost by mohly využívat soukromé společnosti a byly by lehce zneužitelné na trhu. 

Podle odborníka ale nepotrvá dlouho a něco takového bude možné provést. Ovšem pouze pro opravdu bohaté. Samotná záloha mysli totiž nebude nic levného, pokud k ní kdy vůbec dojde. Mnoho vědců totiž něčemu takovému zatím příliš nevěří.

Témata:  lidé vědci mozek

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.