Dlouhou dobu se vědci domnívali, že spánek kratší než 6 hodin a delší než 10 hodin lidskému tělu neprosívá. Nyní ale zjistili, že doba, kterou v říši snů strávíme nad rámec osmi hodin, má devastující vliv na lidské tělo.
Lékaři i odborníci se shodují v tom, že by lidé měli spát zhruba sedm až osm hodin denně. Vědci z Keele University v britském Newcastlu se ale rozhodli zjistit, co udělá s lidským tělem nikoliv nedostatek, ale naopak přebytek spánku.
Do výzkumu proto zapojili tři miliony respondentů a výsledky studie jsou překvapivé. V magazínu Journal of the American Heart Association totiž vědci uvedli, že nadbytek spánku je pro naše tělo nebezpečný.
Nadměrný spánek s sebou totiž přináší markantní zvýšení kardiovaskulárních chorob. Vedoucí týmu, doktor Chun Shing Kwok, uvedl, že existuje souvislost mezi délkou spánku a kardiovaskulární činností včetně úmrtnosti.
Vědci prokázali, že doba spánku delší než sedm až osm hodin denně je spojena s poškozováním kardiovaskulárního systému. A riziko je dokonce vyšší než v případě nedostatečného spánku. "Čím větší je odchylka od doporučené délky spánku, tím větší je pravděpodobnost, že selže kardiovaskulární systém a hrozí vám smrt," vysvětlil serveru New York Post expert.
Pokud vám ale osm hodin spánku denně nestačí, podle vědců tím tělo vysílá signál, že něco není v pořádku s vaším kardiovaskulárním systémem. Může jít například o projev obstrukční spánkové apnoe.
Výsledky výzkumu potvrdila i studie vědců z University of Leeds a University of East Anglia. Podle nich se u lidí, kteří spí více než osm hodin denně, zvyšuje pravděpodobnost srdečních onemocnění o 44 procent.
Související
10. října 2024 13:38
8. října 2024 17:11
29. dubna 2024 13:32
23. dubna 2023 14:49
17. prosince 2022 11:34
9. října 2022 19:06