Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ketogenní dieta? Její následky mohou být fatální, lékaři nevěřícně kroutí hlavou

Cukrovka, ilustrační fotografie
Cukrovka, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Paříž - Některým pacientům s rakovinou je doporučováno, aby drželi ketogenní dietu. Její důsledky jsou ale mnohem riskantnější, než její stoupenci uvádějí, upozornil francouzský týdeník L´Express.

"Je to dieta, která spočívá ve stravě chudé na sacharidy a velmi bohaté na tuky," uvádí nutriční poradkyně Claire Lambolayová. "Cílem této diety je omezit účinek inzulinu a zredukovat obsah glukózy v krvi," poznamenal k tomu lékař Dominique Cellier.

Dieta s sebou nese četná rizika. "Často je to dieta v podobě kúry, maximálně po dobu tří měsíců," říká Lambolayová. Tato dieta narušuje rovnováhu sacharidů, tuků a proteinů nezbytných pro správné fungování organismu. Rovnováha sacharidů, které mají tvořit 50 až 55 procent toho, co sníme, je zcela narušena. Při této dietě je přísun sacharidů ne více než tři procenta.

"Brzy se tělu nedostává vlákniny obsažené v ovoci a zelenině. To může vyvolat problémy s trávením, zácpu, nebo naopak průjem, protože strava je příliš tučná," vysvětluje Lambolayová.

A to není všechno. Organismu chybějí antioxidanty přítomné v zelenině a vzhledem k příliš nízkému přísunu sacharidů vzniká nebezpečí hypoglykemie, tedy snížení hladiny cukru v krvi. Projevovat se to může například závratěmi či nevolností.

Dieta může rovněž zvýšit nebezpečí kardiovaskulárních onemocnění či sklerózy. "Zkrátka to není dieta, kterou bych svým pacientům doporučovala. Nese s sebou více rizik než užitku a může způsobit i poruchy příjmu potravy," uvádí expertka.

Proč se dieta doporučuje osobám s rakovinou? "Jestliže vyloučíme sacharidy, můžeme zlikvidovat i rakovinové buňky, které se jimi živí. Ve skutečnosti však zabíjíme i další buňky, které sacharidy také potřebují," uvádí lékař Dominique Cellier.

Proč je tato dieta tak oblíbená? Protože umožňuje napodobit půst, aniž bychom přestali jíst. "Nelze hladovět tři měsíce. Při ketogenní dietě krmíme naše buňky bez sacharidů," říká Lambolayová. "Není žádný důvod řídit se touto dietou, protože snížení příjmu sacharidů se rovněž děje na úkor konzumace ovoce a zeleniny," dodává doktor Cellier.

Při ketogenní dietě, kdy jsou ze stravy vyloučeny sacharidy, je zakázáno mnoho potravin: obilniny, luštěniny a zelenina rostoucí pod zemí. Ale také sacharidy s vlákninou, které jsou obsaženy v ovoci a některé zelenině. A samozřejmě sladkosti: bonbony, sladké limonády, dezerty, hotová jídla a podobně. Naopak je doporučeno konzumovat potraviny bohaté na tuky, včetně ovoce jako je avokádo či kokosové ořechy.

Témata:  rakovina zdraví cukrovka

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.