Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Toto je největší mýtus o pivu, varují vědci. Nevěřte mu

Pivo
Pivo
Foto: Pixabay

Říká se, že jedno pivo denně zdraví neškodí, spíše je naopak pro tělo prospěšné. Nejnovější studie ale zjistila, že je tomu přesně naopak. A i jedno pivo může být pro člověka a jeho zdraví vážným rizikem.

I pouhá jedna sklenice vína nebo piva denně má negativní vliv na zdraví člověka. Vyplývá to z globální studie, která vyšla v britském odborném časopise The Lancet.

Její autoři připouštějí, že střídmé pití může snižovat riziko srdečních onemocnění, převažují ale však rizika spojená s rakovinou a dalšími chorobami.

Nový výzkum je významný především svým rozsahem zvažovaných faktorů. Vědci mapovali míru konzumace alkoholu a její vlivy na osoby ve věku 15 až 95 let ve 195 zemích světa v období od roku 1990 až do roku 2016.

Podle nich způsobil jen předloni smrt 2,8 milionů lidí a byl globálně sedmým nejvýraznějším rizikovým faktorem pro předčasné úmrtí nebo invaliditu. U věkové kategorie od 15 do 49 let byl dokonce hlavní příčinou úmrtí.

Experti také porovnávali výskyt některého z 23 zdravotních problémů spojených s konzumací alkoholu u abstinentů a u osob, které denně vypijí pouze jedno pivo nebo sklenici vína.

Zjistili, že pravděpodobnost výskytu některé z chorob je o sedm procent vyšší. Při pěti sklenicích je vyšší až o 37 procent. "Jeden drink denně představuje malé zvýšení rizika, ale při projekci na celou populaci Británie to znamená mnohem větší číslo. Navíc, většina lidí si nedá jen jeden drink denně," vysvětlila pro web BBC jedna z autorek výzkumu, profesorka Sonia Saxenaová. 

Chcete-li se proto minimalizovat zdravotní rizika, podle vědců je nejlepší nepít zkrátka vůbec. "Mýtus, podle kterého jsou jedna či dvě sklenice denně dobré pro zdraví, není nic než mýtus," uvedla vědkyně.

Témata:  pivo alkohol vědci

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.