Jak často perete doma ručníky? Jednou za týden nebo za měsíc? Pak byste se měli mít na pozoru, vědci z Univerzity v Arizoně zjistili, že v obyčejné osušce se skrývají nebezpečné bakterie, jako jsou koliformní bakterie, E. coli či dokonce salmonela.
„Po dvou dnech pravidelného používání, pokud si ručníkem utíráte obličej, pak na kůži dostanete dvakrát více bakterií E. coli, než kdybyste strčili hlavu do toalety a spláchli,“ tvrdí mikrobiolog Charles Gerba. Lidé by proto ručníky měli prát dvakrát třikrát týdně, zvlášť pokud máte v domácnosti i děti.
Jenom praní vodou nestačí a nepomůže ani obyčejný prací prášek. Podle vědců je nejúčinnější použít bělidlo s obohaceným kyslíkem a horkou vodu. Pokaždé, když používáme osušku, část bakterií z našeho těla se přenese do látky. Ta, zvlášť v případě, že zůstane vlhká, je ideální živnou půdu pro rychlé množení bakterií. Důležité proto je udržovat koupelnu suchou, pak existuje minimální šance, že se člověk nakazí nějakou z nemocí.
I když to možná děsivě, podle vědců nás to na životě nijak neohrožuje. Lidské tělo se dokáže snadno adaptovat svému prostředí a žijeme v obklopení špíny, o které ani nevíme. Nejšpinavější věcí v domácností tak i nadále zůstává houbička na nádobí, která si svoje prvenství drží už po dlouhá léta. Přesto ji však i nadále beze strachu používáme.
Témata: domácnosti, koupání
Související
25. srpna 2023 8:44
21. června 2023 14:35
5. října 2022 16:21
13. září 2022 8:55
31. srpna 2022 20:15
3. června 2022 16:47