Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi mají v ruce dvousečnou zbraň. Co s námi dělají léky na bolest?

Léky, ilustrační foto
Léky, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Léky proti bolesti, které jsou běžně lidmi považovány za neškodné, jsou spojeny se zvýšeným rizikem srdeční zástavy. Ukázal to výzkum zveřejněný v březnovém vydání odborného časopisu European Heart Journal - Cardiovascular Pharmacotherapy. Co to v praxi znamená? Tolik oblíbené prášky Čechů, které jsou volně dostupné a pomáhají ulevit od bolesti, představují vážnou hrozbu.

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) patří mezi nejčastěji používané léky na celém světě a některé, včetně ibuprofenu, jsou dostupné všem lidem i bez předpisu.

Autor studie, profesor Gunnar H. Gislason, z kardiologie v kodaňské Fakultní nemocnici v Gentofte upozorňuje, že právě kvůli tomu jsou obecně považovány za bezpečné.

Jak ale ukázal nový výzkum, opak je pravdou. Tyto léky mohou zvýšit kardiovaskulárního rizika. Jinými slovy - pojídáním ibuprofenu může být velmi škodlivé. Ukázalo se totiž, že ibuprofen (obsažený například v Ibalginu) až o 31 procent zvyšuje riziko selhání srdce. Potvrdily se tak výsledky starší studie, která na smrtelné nebezpečí také upozorňovala.

Z 28 947 pacientů v Dánsku postižených srdeční zástavou se jich 3376 léčilo NSAID až 30 dní před příhodou. Ve většině případů použili právě ibuprofen a diclofenac.

Podle dánských expertů je problémem právě fakt, že jsou tyto léky volně dostupné. „Nemyslím si, že tyto léky by měly být prodávány v supermarketech nebo na čerpacích stanicích, kde není možné získat odborné poradenství o tom, jak je používat. K dispozici by měly být pouze v lékárnách, v omezeném množství, a v nízkých dávkách,“ tvrdí Gislason.

„Neberte více než 1200 mg ibuprofenu denně," apeluje na veřejnost.

Témata:  lidé Češi léky

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.