Je mnoho důvodů, proč by člověk mohl chtít vědět, kdy zemře. Ačkoliv taková myšlenka zní spíše jako sci-fi, vědci z Univerzity ve východní Anglii (UEA) mají jiný názor. Spolu se zástupci pojišťovacího průmyslu totiž vytvořili algoritmus, který předpoví, kolik času člověku zbývá. Informoval o tom britský deník The Telegraph.
Jak deník uvádí, jedná se o čtyřletý projekt, který částkou 800 tisíc liber (asi 27 milionů korun) financuje Institut a fakulta aktuárů. Spolupracují na něm také experti z pojišťovací společnosti Aviva.
Podle vědců z UEA je cílem projektu vytvoření softwaru, který by dokázal předpovídat dobu dožití lidí a to, co na ni má vliv. „Chceme identifikovat a kvantifikovat klíčové faktory, které mají vliv na úmrtnost a dlouhověkost, jako je například životní styl, zdravotní stav a lékařské zásahy. Chtěli bychom zejména pochopit, jak různá chronická onemocnění a jejich léčba ovlivňují dobu dožití," vysvětlila profesorka Elena Kulinskaja z UEA.
Těchto dat by pak následně měly využít pojišťovací společnosti. Podle expertů jde tak o pokračování trendu, kdy se pojišťovací společnosti snaží o svých klientech získat co nejvíce informací.
„Ačkoliv někteří lidé nemusí chtít vědět, kolik času jim zbývá, podle týmu by měl výzkum přinést praktické, finanční a zdravotní výhody," uvádí deník. Informace o věku dožití navíc budou platit jen v průměru a u jednotlivých lidé se budou moci lišit. I tak by ale podle vědců měla tato informace pomoci například při plánování důchodu.
Související
16. listopadu 2024 16:29
25. října 2024 10:10
17. října 2024 13:53
14. října 2024 20:15
30. srpna 2024 8:41
19. srpna 2024 17:57