Moderní vysoušeče rukou na veřejných záchodech jsou oproti klasickému utírání papírovými ubrousky mnohem "špinavější." Podle výzkumu vědců z britského Leedsu je v jejich okolí mnohem více bakterií.
Pro svůj výzkum vědci kontaminovali lidi neškodnou bakterií lactobacillus, která je běžná právě v koupelnách a na sanitárních potřebách. Ta byla umístěna na ruce, které si člověk ledabyle umyl tak, jako by ve spěchu vyšel z toalety.
Výzkum ukázal, že bakterie, které se vyskytovaly ve vzduchu poblíž vysoušečů, musely být do vzduchu přeneseny právě z rukou.
Tým profesora Marka Wilcoxe z lékařské fakulty univerzity v Leedsu, ve své zprávě říká že ve vzduchu kolem vysokorychlostních vysoušečů, ze kterých vzduch proudí rychlostí stovek kilometrů v hodině, má v sobě až pětkrát více bakterií než ten v okolí klasických horkovzdušných vysoušečů. A dokonce 27x více, než v okolí právě papírových utěrek.
Výrobce vysokorychlostních sušičů, firma Dyson, se ale podobnému nařčení vehementně brání. Již dříve prý dokázali, že jejich sušení rukou je stejně hygienické, jako to s papírovými ubrousky.
Mluvčí navíc dodala, že za cenu jednoho ubrousku si na jejich přístroji vysuší ruce 18 lidí. Co je pravda a co reklamní kampaň lze však těžko ověřit. Vědci se však přiklánějí k názoru, že vysoušeče jsou méně hygienické, než utěrky.
Podle nich po vysoušečích zůstává asi 1300x více bakterií než po použití ubrousku. Jak už bylo řečeno, lidé si neumývají ruce dokonale, a tak na nich mikroby ulpí. Utíráním se do vzduchu dostane jen malá část z nich, vysoušeče je naopak rozptýlí do okolí.
Související
10. října 2024 13:38
8. října 2024 17:11
29. dubna 2024 13:32
23. dubna 2023 14:49
17. prosince 2022 11:34
9. října 2022 19:06