Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Svobodní zednáři ovládali 1. republiku? Edvard Beneš k nim měl velmi blízko

svobodní zednáři
svobodní zednáři
Foto: Pixabay

Svobodné zednářství je oblíbeným terčem nejrůznějších konspiračních teorií. Nicméně tato organizace reálně existovala a těší se dlouhé historii, která je vskutku zahalena rouškou tajemství, ale jedná se reálný historický fenomén s nesmazatelnou stopou v českých a především v československých dějinách. Se založením 1. republiky se dočkalo Svobodné zednářství největšího rozmachu a členem lóže se stal i pozdější prezident Edvard Beneš.

Kdy bratrstvo přesně vzniklo není zcela známo. Podle legendy zednáři odvozují své kořeny od stavitele biblického Šalamounova chrámu, jiní spojují jejich kořeny s templáři, ovšem nejpravděpodobnější je, že bratrstvo navázalo na společenství středověkých stavitelů katedrál. Dodnes jsou gotické katedrály fascinujícím monumentem doby a jejich tvůrci jsou také drobnou neznámou, jelikož byli schopni projektovat monumentální stavby, i když byli většinou negramotní.

Výzdoba staveb je pak doslova přeplněna nejrůznějšími náboženskými symboly, jejich význam ani dnešní historici nejsou schopni vždy přesně rozklíčovat. Nabízí se tak pojítko s tajnůstkářským společenstvím s názvem hlásícím se ke stavitelství. S jistotou však můžeme říci pouze, že první zednářská lóže vznikla v Londýně roku 1717. Následně na ni navázala lóže ve Vídni, která vznikla léta páně 1724. V českých zemích funguje zednářská lóže také pravděpodobně od 18. století, ale s přesným datem je to složitější. Informovali totiž o ní obrozenečtí fabulátoři jako např. Karel Sabina.

Československá 1. republika? Ráj zednářů

Velkého rozmachu se zednářům dostalo po odtržení Československa z rakousko-uherského svazku. Unikátem byla organizace československých zednářských lóží na národnostním principu, jako celá řada jiných organizací i mezi zednáři se uplatnilo rozdělení na nacionálním principu, čili Češi měli svou lóži a Němci rovněž. Samotné hnutí sdružovalo významné osobnosti doby zejména na poli kultury, vědy a politiky.

Mezi československými zednáři bychom našli spisovatele Viktora Dyka, světového malíře Alfonse Muchu nebo historika a pravou ruku Edvarda Beneše, Kamila Kroftu. Právě mezi významnými politiky 1. republiky se to zednáři jen hemžilo. Členy tehdejší lóže, která nesla jméno Comenius, byl Alois Rašín nebo Jan Masaryk a především zakladatelé státu Milan Rastislav Štefánik a od roku 1927 tehdejší ministr zahraničí Edvard Beneš.

Zvláštní postoj prezidenta Masaryka

Přestože se jedná o vzrušující informace, podle historiků elitní politici sice byli členy společenství, ale nepatřili k obzvláště aktivním členům. Nabízí se však otázka týkající se vztahu k zednářství nejdůležitějšího muže 1. republiky. Byl zednářem i prezident Tomáš Garrigue Masaryk?

Pravděpodobně nikoliv a sám se k tématu vyjádřil několikrát: “„nemáť smyslu organisovat se pro cíle kulturní v tajných a obřadnických spolčeních, chceme dnes ve všem světla veřejnosti; také politicky minula doba tajných spolků, demokratism je také veřejný a vystupuje již pod veřejnou kontrolou. V každém ohledu je zednářství dnes zastaralým; vykonalo mnoho dobrého, ale dnes již nemá značného významu ... jen katolická církev šíří o něm svou pověrečnou a slabošskou pověst.“

Vztah k zednářství odráží typické Masarykovy názory. Jednak opět vyjadřuje svou důvěru k individualismu a víru v demokratický optimismu, stejně jako určitou kritiku k církevní organizaci. Masaryk byl totiž přesvědčen, že i víra v Boha je individuální záležitost a člověk nepotřebuje organizované vedení ve věcech víry.

Mnohým však nedají spát Masarykova pojítka se zednářstvím. Jeho tchán Rudolf Garrigue byl zednářem stejně jako syn Jan. O jeho pozitivním vztahu k zednářům svědčí, že je pozval na hradní audienci na své 80. narozeniny, kde je veřejně chválil, ovšem opět veřejně sdělil, že zednářem není.   

Témata:  Československo historie T.G. Masaryk svobodní zednáři Edvard Beneš

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.