Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Máte slepé střevo? Nový výzkum ukázal, že vám hrozí mnohem horší věci, než zánět

Lékaři
Lékaři
Foto: Pixabay

Funkce slepého střeva je pro vědce jednou z největších záhad lidského těla. Má se za to, že tato dnes nepotřebná část v budoucnu díky evoluci zmizí do té doby je ale prakticky neškodná, pokud nedojde k jeho zánětu. To si alespoň donedávna lékaři mysleli. Obří výzkum ale zjisti, že to není pravda.

Nová studie totiž zjistila, že u lidí, kteří mají slepé střevo, je vyšší riziko výskytu Parkinsonovy choroby. Výzkumu se zúčastnilo 6 milionu lidí a ti, kterým bylo střevo vyoperováno, si podle lékařů mohou alespoň z části oddechnout.

Studie publikovaná v časopise Science Translational Medicine tvrdí, že odstranění slepého střeva napomáhá ke snížení rizika vzniku choroby. Neznamená to, že by lidé bez něj nemoci vyhnuli úplně, příznaky Parkinsonovy choroby se u nich ale objevily o více než tři roky později.

Stejně tak to neznamená, by si lidé kvůli hrozbě této nemoci měli nechat střevo vyjmout. Pro vědce jde ale o důležité zjištění, které jim napomáhá k rozklíčování této rozšířené nemoci.

Odborníci se navíc utvrdili v tom, že Parkinsonova choroba má se střevem společného víc, než se na první pohled může zdát. Nejen,že nemocní lidí mají jiné složení střevní mikroflóry, ale jedním z prvotních příznaků choroby je úporný průjem.

Jak přesně ale slepé střevo napomáhá vzniku nemoci nikdo přesně neví. Domnívají se, že jedním ze způsobů léčby by mohla být takzvaná transplantace stolice. Tyto výzkumy jsou ale zatím stále na počátku.

Témata:  lidé lékaři

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy