Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Země 2.0? Obyvatelnou planetu jsme měli hned vedle, pak se ale něco stalo

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Venuše je vedle Marsu náš nejbližší soused a přitom jedna z nejhorších planet, kterou známe. Panují na ni extrémní podmínky způsobené skleníkovým efektem, spalujícím povrchem a atmosférickým tlakem, což v praxi znamená, že při přistání na ní by tlak okamžitě rozdrtil všechny kosti ve vašem těle. Vědci ale zjistili, že v minulosti mohla být Venuše stejná jako Země, tedy obyvatelná.

Vědci už několikrát tvrdili, že Venuše vždy nebyla nejžhavější planetou ve Sluneční soustavě. Výzkumníci ale posléze poukázali na to, že Země a Venuše jsou si překvapivě podobné ve velikosti, hustotě a složení. Kvůli blízkosti planet se dá předpovídat, že byly tvořeny stejnými základními materiály, tvrdí server Science Alert.

"Venuše má také neobvykle vysoký poměr atomů deuteria k atomům vodíku, což znamená, že v minulosti bylo na planetě velké množství vody, která se časem vytratila," domnívá se astronom Aviva Rutkin.

S novými klimatickými modely se ukázalo, že zhruba před 3 miliardami let byla Venuše v podstatě jako Země, kde byly teploty a oceány podobné. Simulovaly se čtyři verze Venuše s mírnými odlišnostmi.

Nejslibněji dopadl ten, který měl mírné teploty, hustou oblačnost, která chránila povrch před Sluncem a dokonce na ni měl být i sníh. Podle odhadů byl byl obyvatelný až do doby před 715 miliony let.

Přesto je tu jeden problém, pro takové podmínky by se musela Venuše točit pomalu, tak, jako nyní. Jestli tomu tak skutečně bylo ale vědci nedokázali zjistit. A protože rotace Země se zpomaluje, někteří vědci argumentují, že Venuše se také zpomalovala.

"Jestliže se Venuše točila rychleji, modely jsou zbytečné," řekl jeden člen týmu výzkumníků Michael Way. "Pokud se ale točí stejně, byla v minulosti Venuše jako Země," dodal.

Venuše tak mohla být několik miliard obyvatelná. Pokud jsou tedy tyto modely přesné, je tu šance, že život se na Venuší v té době vyvinul život stejně jako na Zemi.

Bohužel dnes není Venuše zrovna ideální místo, kde hledat stopy o miliardy let starém životě. Dnes jsou na Venuši podivné mraky z kyseliny sírové, které chrlí ještě divnější blesky. Pokud byste měli stát na povrchu Venuše, zažili byste tlak atmosféry takový, jak kdybyste se potápěli v hloubce 914 metrů.

Témata:  vesmir Venuše Země

Související

Aktuálně se děje

8:29

Jan Kraus slavil. Jiřina Bohdalová mu vysekla poklonu a prozradila, co závidí

Jan Kraus se sice poprvé proslavil jako herec, ale v posledních letech je asi více vnímán jako moderátor. Kolik let to tak vlastně je? Už rovných dvacet. Kraus oslavil tohle kulaté výročí své televizní talk show s plejádou hvězdných hostů, jimž vévodila legendární herečka Jiřina Bohdalová. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.