Zázvor je po celém světě znám jako koření a v některých zemích bývá nazýván všelékem. Vědci zjistili, že zázvor funguje jako léčba proti zvracení, které je příčinou dehydratace a smrtí v rozvojové části světa.
Vědci hodnotily účinky zázvoru u dětí s vážnou gastroenteritidou. Zjistili, že u dětí od 1 do 10 roku s touto nemocí, kterým byl podáván zázvor se snížil počet epizod zvracení u 20 procent.
Pediatrička Roberto Berni Canani, která výzkum vedla, uvedla, že tato zjištění mohou potenciálně zachránit životy po celém světě a zázvor se tak může stát účinným prostředkem k léčení gastroenteritidy. Jde o zánět střev a žaludku, který je způsobený infekčními bakteriemi, včetně salmonely a rotaviru v potravinách a vodě.
Onemocnění je doprovázeno průjmy a zvracením, při kterých dochází k dehydrataci. Pacient má také problém s přijímáním potravin i léků. To může být vážné v případě malých dětí nebo u starších osob.
Akutní gastroenteritida celosvětově zabije každý rok asi 1,34 milionu dětí, což je asi 15 procent všech dětských úmrtí. "Akutní gastroenteritida je stále jednou z největších příčin smrti u dětí žijících v rozvojových zemích," uvedl doktorka Berni Canani, která přiznala, že zázvor by mohl být v boji s touto nemocí účinný.
"Předpokládáme, že výsledky budou mít velký vliv na budoucí klinickou praxi a na poradenství poskytované rodičům při léčbě akutní gastroenteritidy a mohly by potenciálně zachránit životy v celé Evropě a na celém světě," uvedla Canani.
V Evropě je sice úmrtnost na tuto nemoc nízká, ale způsobuje 87 tisíc hospitalizací ročně. Zázvor má protizánětlivé účinky a může způsobit tzv. antiemetický účinek. Dalším krokem bude zjistit, zda se tyto účinky projevují i u dětí, které netrpí akutní gastroenteritidou.
Klinická studie zahrnovala 140 dětí z okolí Neapole a byly jim podávány kapky se zázvorovým výtažkem. "Čerstvý kořenový nebo sušený zázvor může obsahovat stejné účinné složky a může být používán k aromatizaci potravin a nápojů." doplnila Canani.
Témata: zázvor