Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Plánujete miminko? První měsíce roku nejsou pro početí ideální, varuje lékař

Plánujete miminko? První měsíce roku nejsou pro početí ideální, varuje lékař
Plánujete miminko? První měsíce roku nejsou pro početí ideální, varuje lékař
Foto: Pixabay

Jedním z častých novoročních předsevzetí mladých párů je rovněž založení rodiny. Období těsně po vánočních svátcích a oslavách nového roku ale nebývá, co se týče snahy o početí, nejvhodnější, neboť je to doba snížené imunity a vyšší nemocnosti. Jak stav imunitního systému u muže a ženy ovlivňuje šanci na otěhotnění? Jakou roli hrají ve snahách o početí běžné nemoci? Nejen to vysvětlí ve svém komentáři renomovaný sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan.

Páry, které si za cíl do nového roku vytyčí založit rodinu, by si především měly uvědomit, že početí dítěte není jen otázkou „strefování“ se do plodných dnů. Na otěhotnění se totiž velkou měrou podílí celkový fyzický i psychický stav. Ženy to obvykle v potaz berou, a tak skoncují s cigaretami, vyhýbají se alkoholu, začnou se zdravěji stravovat a více se hýbat. Muži ovšem vliv celkové kondice na svou plodnost podceňují, což je chyba.

Shoďte povánoční kila

Pustit se hned po Novém roce do snahy o potomka tudíž nemusí být dobrý nápad. Lidé jsou většinou po období vánočních svátků a silvestrovských oslav oslabeni, neboť je jejich organismus zatížen vypořádáváním se s následky nadměrného hodování, pití alkoholu a bujarých nocí. Jako první krok by tedy měla proběhnout očista organismu, a hlavně dostatečný odpočinek. Též je záhodno začít shazovat povánoční kilogramy navíc, nadváha či obezita u obou partnerů totiž snahu o početí výrazně negativně ovlivňuje.

U žen způsobuje nadbytečná tuková tkáň hormonální nerovnováhu a žena tak může v jistých případech přestat zcela menstruovat, u muže je pak důsledkem nadváhy nebo obezity zhoršená spermatogeneze. Správnou tvorbu spermií je možné podpořit užíváním doplňků stravy, jako je například produkt Fertilan. Pro redukci váhy u mužů je důležitá pravidelná fyzická aktivita a vyvážený jídelníček. Navíc tato dietní opatření pomohou k nastartování správného trávení. Dobré trávení a zdravé střevní prostředí posiluje imunitu, která při početí dítěte rovněž hraje roli.

Během snah o početí hraje důležitější roli dobrá imunita muže

Obranyschopnost našeho organismu je po svátečním shonu, a navíc ještě v zimním období, snížená. Co se snahy o otěhotnění týče, oslabená imunita nemusí být v případě ženy vždy na závadu. Někdy se dokonce může stát, že žena, která ve zdraví měla s početím problémy, během nemoci otěhotní. Spermie jsou totiž pro ženský organismus vetřelci a u žen s příliš silnou imunitní reakcí tak dochází k tomu, že jejich vlastní imunitní systém mužské pohlavní buňky zlikviduje. Nemoc či oslabená obranyschopnost tedy na ženskou plodnost většinou nemá vliv, je ale nutno počítat s tím, že jakékoliv onemocnění znamená pro tělo stresovou situaci, a právě stres šanci na početí oslabuje.

Muži by se naopak o svou imunitu v době snahy o potomka měli starat více – infekční onemocnění, a především pak vysoká horečka totiž značně zhoršují kvalitu a produkci spermií. Obojí se sice pár dní po odeznění nemoci upraví, přesto je vhodné nemocem předcházet a vypomoci si užíváním doplňků stravy na podporu obranyschopnosti. Vhodný je například Immun 44, který obsahuje komplexní směs takzvaných polyfenolů – látek, které slouží k zásobování imunitního systému – a dále rovněž biologicky aktivní vitamíny z  přírodních zdrojů.

Žena by se o svou obranyschopnost měla více starat v začátku těhotenství

Žena by pak rozhodně o svou imunitu měla začít důsledněji pečovat v případě, že se snaha o otěhotnění ukáže jako úspěšná. Během těhotenství je totiž přirozená imunita utlumená, aby nedošlo k vypuzení plodu jakožto cizího objektu v těle. Žena je tak během těhotenství více náchylná k onemocnění, horečka spojená s mnoha běžnými nemoci zejména v prvním trimestru gravidity však znamená výrazné riziko pro správný vývin plodu.

Správnou životosprávou je tedy potřeba udržovat svůj imunitní systém dostatečně silný na to, aby se s případným propukajícím onemocněním dokázal vypořádat. Kromě úpravy jídelníčku, pobytu na čerstvém vzduchu pomůže i dopřávání si dostatečného odpočinku a vyvážené fyzické aktivity.

Témata:  těhotenství, rodina, děti těhotenství děti lékaři

Aktuálně se děje

15. dubna 2024 21:04

Češi pracují na zajištění další munice pro Ukrajinu, přiznal Fiala

Česko má nasmlouváno 180 tisíc kusů dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu a pracuje na zajištění dalších 300 tisíc kusů, prozradil premiér Petr Fiala (ODS) britskému deníku Financial Times. Evropa musí podle Fialy posílit také vlastní obranu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy