Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Co se stane, když vypijeme krev? Drží nás naživu, přitom je vysoce nebezpečná

Krev je fascinující tekutina. K pití ale není
Krev je fascinující tekutina. K pití ale není
Foto: Pixabay

Červená tekutina, která se na vzduchu rychle sráží. Krev má mnoho specifik a zvláštností, pro tělo je ale nezbytná a životně důležitá. Co se však stane, když ji vypijeme?

Upíři nejsou jen fikce, v roce 2011 mladý muž vnikl do bytu ženy, kterou pokousal na krku. Prohlašoval, že je starý upír, který potřebuje krev, aby mohl zůstat naživu. Žena naštěstí utekla a na "upíra" zavolala policii.

Ve skutečnosti by si ale pitím krve muž moc nepomohl, neškodná je v malém množství a nesmí mít v sobě žádné patogeny. Zvláštní je, že když se krev pije, tak je pro tělo toxická. Jakmile je na místě, kde má být, tedy srdce, cévy atd., tak je nezbytná pro život, ale v žaludku vám rozhodně do života moc nepřidá.

Krev je totiž bohatá na železo a tělo má obecně problémy vylučovat jeho nadbytek. Předávkováni železem není u masožravých zvířat zase tak neobvyklé a podobný účinek to má i na lidi. Můžou se vám poškodit játra, nahromadit tekutiny v plicích, sníží se vám krevní tlak a můžete mít nervové poruchy.

Podle Johna Edgara Browninga, který zkoumal požívání krve v praxi, po celé Severní Americe existují tisíce lidí, kteří pijí krev z různých důvodů. Někteří tvrdí, že jim kyslík a železo dodává energii, jak informuje server Live Science. Podle něj nikdo z nich nezaznamenal vážnější vedlejší účinky.

Pravděpodobně ale měli jen pořádnou dávku štěstí. Krev v sobě totiž skrývá ještě jedno nebezpečí, je zdrojem řady přenosných chorob, z nichž nejznámější je HIV.

Témata:  lidé lékaři

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.