Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tlustá Berta: Největší dělo 1. světové války skočilo ve šrotu

dělo Tlustá Berta
dělo Tlustá Berta
Foto: Wikimedia Commons

První světová válka představuje jeden ze zásadních zlomů moderních dějin lidstva, jehož důsledky pociťuje dodnes. Do bojů byly ve velkém měřítku nasazovány nové typy zbraní s nebývalou ničivou silou. Jedním z nich je i dělo přezdívané "Tlustá Berta".

Tlustá Berta (německy Dicke Bertha) byl supertěžký moždíř ráže 42 cm vyvinutý v roce 1913 v Kruppových závodech v německém Essenu. Šlo o vůbec největší dělo první světové války.

Konstruktéři dali dělu jméno po majitelce závodu Bertě Krupp von Bohlen und Halbach (1886–1957). To, jestli o tom Berta věděla, ale dodnes není úplně jasné. Pokud to věděla, určitě jí to příliš nelichotilo - a to i proto, že ona sama měla postavu štíhlou. Toto jméno pak převzali i Spojenci. Oficiální název zbraně však zněl L/12 42-cm

Typ M-Gerät 14 Kurze Marine-Kanone v sobě spojil povedenou konstrukci, ničivou sílu a slušnou pohyblivost. Dělo vážilo „jen“ 42,6 tuny a odlehčená hlaveň dlouhá pět metrů dokázala vystřelit až do vzdálenosti 9,2 kilometrů. Podle jiných údajů dělo střílelo 930 kg vážící projektily na vzdálenost až 15 kilometrů.

Celková délka kolosu v bojové pozici pak činila asi 10 metrů, moždíř byl 4,7 metru široký a 4,5 metrů vysoký. Obsluhovalo ho 8 lidí a bylo možné z něj vystřelit 8 ran za hodinu. Těžkou zbraň po silnici táhly benzinové traktory, které se mohly pohybovat maximální rychlostí 7 kilometrů za hodinu. Připravit dělo k boji trvalo 200 mužům asi šest hodin.

První Tlustou Bertu si objednalo německé dělostřelectvo v červenci 1912, dodána byla v prosinci 1913. Od února následujícího roku pak probíhaly střelecké zkoušky. V létě 1914 pak armáda získala druhý kus, čímž vznikla první baterie. Do konce 1. světové války pak měla armáda celkem 12 kusů tohoto děla.

Němci v roce 1914 pomocí Tlusté Berty ostřelovali belgický Lutych, na tamní pevnost totiž zbraně menších ráží nestačily. Pevnostní systém rychle padl. Následně byla děla poslána, aby zničila i pevnosti v Pontisse a Loncinu.

Další německé moždíře se zapojily do bojů v roce 1915 na východní frontě, když podporovaly útok na pevnost Osowiec, na niž už ale nestačily. V dalších operacích byly sice moždíře také nasazeny, už ale neměly takový význam.

Němci použili moždíře ještě při poslední ofenzívě v roce 1918, ale jejich vliv byl již nepatrný. Válku přežily jen dvě „Tlusté Berty“, které získali Američané. Jedno dělo bylo několik let vystaveno v jednom z armádních objektů. Obě děla ale byla nakonec vyřazena a sešrotována.

Témata:  dělo Tlustá Berta I. světová válka historie

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.