Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na světě existuje jediný nesmrtelný tvor. Nemůže nikdy zemřít

Turritopsis nutricula
Turritopsis nutricula
Foto: Reprofoto YouTube

Turritopsis nutricula je nenápadný, pět milimetrů dlouhý dravec. Průsvitná medúza se vyznačuje něčím, co neumí žádný jiný tvor na světě. Nikdy totiž nezemře. Když přijde její čas, namísto smrti se vrátí "do dětství". A podle vědců to může dělat donekonečna.

Turritopsis nutricula je nezmarovitý polypovec pocházející z Karibiku. V roce 1988 ho objevil mladý německý student Christian Sommer a zjistil, že se vyznačuje zvláštností, která na světě nemá obdoby. Tvor totiž neumírá.

O samotných nezmarech je známo, že jsou svým způsobem života v říši zvířat zcela výjimeční. Vědci z Pomona College prokázali, že jsou prakticky nesmrtelní, neboť jejich kmenové buňky mají díky zvláštním transkripčním faktorům neomezenou schopnost se obnovovat. Prakticky tak nikdy nemohou zestárnout.

Podle vědců je to proto, že se množí dělením, jejich buňky tak mají tendenci se neustále obnovovat. To je podle odborníků činí nesmrtelnými, i když jsou to zatím pouze teoretické předpoklady. Nikdo si totiž není jistý, zda-li není schopnost obnovovat se něčím limitována a jestli ji nezmar někdy neztratí.

Medúzka Turritopsis nutricula ale na to jde jinak. Stárnutí se nevyhýbá a jde o přirozený proces v jejím těle. Výjimečné je to, co následuje ve chvíli, kdy má zemřít. Během chvilky se totiž promění do stadia pohlavně nedospělého polypa.

Laicky řečeno, namísto toho, aby dospělá medúzka zemřela, stane se z ní opět nedospělý jedinec. Vědci to přirovnávají k procesu přeměny motýla. Je to jako kdyby se motýl namísto smrti znovu zakuklil. A takhle by to dělal pořád dokola.

Vědci se domnívají, že tento proces může trvat donekonečna a medúza je pravděpodobně jediný skutečně nesmrtelný tvor na naší planetě, zřejmě spolu s dalšími nezmary. Díky tomu se jim také daří kolonizovat svět a postupně obsazují a zaplavují stále více moří a vod. 

Vědci se nyní snaží zjistit, jestli nelze schopností těchto tvorů využít pro léčbu nemocí či k nalezení klíče na nesmrtelnost u lidí. Prozatím jsou ale skeptičtí a v dohledné době je pravděpodobně vyloučeno, že bychom se dočkali léku proti umírání. 

Témata:  zvířata medúzy

Související

Aktuálně se děje

8:29

Jan Kraus slavil. Jiřina Bohdalová mu vysekla poklonu a prozradila, co závidí

Jan Kraus se sice poprvé proslavil jako herec, ale v posledních letech je asi více vnímán jako moderátor. Kolik let to tak vlastně je? Už rovných dvacet. Kraus oslavil tohle kulaté výročí své televizní talk show s plejádou hvězdných hostů, jimž vévodila legendární herečka Jiřina Bohdalová. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.